Olaylardan sonra bomba şoku!

DHA |  15 Nisan 2013 Pazartesi - 21:38 | Son Güncelleme : 15 04 2013 - 21:38

4 adet el yapımı bomba bulundu


Geçen hafta 3 gün süren olaylardan sonra bugün eğitime tekrar başlayan Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde 4 adet el yapımı bomba bulundu.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde geçen hafta 3 gün süren olaylar nedeniyle ara verilen eğitime bugün sıkı güvenlik önlemleri altında yeniden başlandı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, olası olaylara karşı kampus içinde yaklaşık bin polisle önlem alırken, kampuse giren sivil araçlar tek tek arandı. Üniversitede olaylara karıştığı iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında bıçaklama olayına karıştığı belirtilen 8 öğrenci tutuklandı.

Dicle Üniversitesi'nde geçen hafta iki öğrenci grubu arasında çıkan, 3 gün süren ve 3'ü bıçakla 5 öğrenci ile 3 polisin yaralandığı olaylar nedeniyle eğitime 3 gün ara verilmişti. Bugün yeniden eğitime başmanan üniversitede Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, herhangi bir gerginlik ve çatışmanın çıkmaması için kampüs içinde yaklaşık bin sivil ve resmi polis görevlendirdi. Üniversite girişinde mobil polis ekipleri, bütün sivil araçları durdurup arama yaptıktan sonra kampüs alanına bırakırken, her fakülte ve yüksek okulun önünde çevik kuvvet polisleri ve zırhlı polis araçları konuşlandırıldı. Önlemlerin geçen hafta olayların meydana geldiği İlahiyat ve Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi önünde yoğunlaştığı görüldü.

ÖĞRENCİLERDEN TEPKİ

Üniversite kampüsünde uzun yıllar sonra bu kadar çok polis gören öğrenciler, duruma tepki gösterdi. Üniversite yönetiminden bu hafta yapılacak olan sınavların iptal edilmesini isteyen öğrenciler, "Bu kadar yoğun güvenlik önlemi ve polisin olması psikolojimizi bozuyor. Bu stresle ve psikoloji ile sınavlarda başarılı olmamız mümkün değil. Kampüste 4 öğrenciye nerdeyse 1 polis düşüyor. Sınavların kampüs normalleşene kadar iptal edilmesini bekliyoruz" dedi.

8 ÖĞRENCİ TUTUKLANDI

Dicle Üniversitesi'nde geçen hafta çıkan olaylarda toplam 61 öğrenci gözaltına alındı. Cuma günü adliyeye çıkarılan 41 öğrenci serbest bırakıldı. Diğer 21 öğrenci de dün soruşturmalarının ardından adliyeye sevk edildi. Geç saatlere kadar süren ifadelerin ardından aralarında bıcaklamaya karışan 8 öğrenci tutuklanırken, 5 öğrenci hakkında da adli kontrol kararı verildi. 8 öğrenci de serbest bırakıldı.

POLİS YÜRÜYÜŞE İZİN VERMEDİ

Dicle Üniversitesi'nde çıkan olaylar ve 8 öğrencinin tutuklanmasını protesto etmek isteyen bir grup öğrenci, Ziya Gökalp Edebiyat Fakültesi önünde toplanarak yürüyüş yapmak istedi. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı üniversite kampüsünde öğrencilerin yürüyüş yapmasına izin verilmedi. BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün de aralarında bulunduğu grup, daha sonra ayrı ayrı yürüyerek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünde toplandı. Toplanan öğrenciler burada sloganlar eşliğinde basın açıklaması yaptı.

Adının açıklanmasını istemeyen açıklamayı yapan öğrenci çıkan olaylarda polisin saldırgan grubu engellemediğini öne sürerek, şöyle dedi: "Eli satırlı grubun üniversiteye girmesini sağlayan ve bu grubu engellemek yerine polise biz devrimci öğrencilere saldırması talimatı veren Rektörü istifaya çağırıyoruz. Herkes çok iyi bilsin ki tepkimiz Kutlu Doğum Haftası etkinliğini engellemeye yönelik değildir. Bizler toplumsal değerlerimize en iyi şekilde sahip çıkan insanlarız. Tepkimiz bu toplumsal değerlerimizi kullanarak kitleleri bize karşı kışkırtanlaradır." Öğrenciler daha sonra olaysız dağıldı.

4 EL YAPIMI BOMBA BULUNDU

Dicle Üniversitesi'nde bugün sıkı güvenlik önlemleri alan polis, otobüs duraklarında şüpheli kişiler üzerinde uygulama yaptı. İddiaya göre Tıp Fakültesi Hastanesi durağında bir yolcu otobüsünün içinden bir çanta yola atıldı. Ardından otobüsden inen bir grubun inerek kaçtıkları görüldü. Çanta içinde bomba olabileceği şüphesiyle bomba uzmanları kampus içine çağırılarak, çanta incelemeye alındı. Çantanın içinde kullanılmaya hazır olduğu belirtilen, el yapımı ve parça tesirli 4 bomba bulundu. Patlayıcılar etkisiz hale getirilip, emniyete götürüldü.

Polis otobüsten inip kaçanları da yakaladı. 3'ü kadın 4 kişi patlayıcı bulunan çantayı yola attıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Şüphelilerle ilgili soruşturmanın sürdüğü belirtildi.