Obama'ya 'o….. çocuğu' diyen Duterte: Üzgünüm, affet

03 Eylül 2018 Pazartesi - 14:46 | Son Güncelleme : 03 09 2018 - 14:46

Küfretmedik kimse bırakmayan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, iki kez 'o..... çocuğu' diye söz ettiği eski ABD Başkanı Barack Obama'dan bu kez af diledi.


O sözleri sarf ettiği için üzgün olduğunu dile getiren Duterte, Obama'ya ''Ben sen affettim, sen de beni affet'' çağrısı yaptı.
Hakkında binlerce yargısız infaz suçlaması olan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, iyi anlaştığı Donald Trump'ın başkanlığında ABD ile ilişkileri düzeltirken, eski muhatabına karşı da yumuşadı.
 
Barack Obama'nın başkanlığında kendisine yöneltilen eleştirilere çok sert karşılık veren ve ABD ile ilişkileri bozma yoluna giden Duterte, İsrail ziyaretinde Obama'yı andı.
 
Sputnik'te yer alan habere göre; Kudüs'te bir toplantıda Filipin kökenlilerle bir araya gelen Duterte, Trump'tan 'kendisiyle aynı dilden konuşan iyi dost' diye söz edip şöyle devam etti:
 
''Obama sen de artık bir sivil olduğuna göre belirtmem uygun olur, o sözleri söylediğim için üzgünüm.''
 
'ESKİ KIZ ARKADAŞLARIMI AFFETTİĞİM GİBİ'
 
2016'da iki kez 'o….. çocuğu' dediği Obama'dan ''Üstüme alınmıyorum'' karşılığını almış olan Filipinler lideri, bu kez şu ifadeleri kullandı:
 
KÜFÜRDEN DAYAK VE ÖLÜM TEHDİDİNE UZANAN REPERTUVAR
 
Papa Francis, ABD'nin Manila Büyükelçisi, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, BM insan hakları heyeti, Duterte'nin 'o….. çocuğu' benzetmesine mazhar olanlardan sadece birkaçı.

ETİKETLER

küfür duterte obama