O ülkede şoke eden gelişme! Acil durum ilan edildi

AA |  14 Ekim 2019 Pazartesi - 21:14 | Son Güncelleme : 14 10 2019 - 21:14

Brezilya'nın kuzeydoğu kıyılarında geçen ay başından bu yana süren petrol sızıntısının, Salvador sahillerinde 21 kilometrelik alana yayılmasının ardından Bahia eyaletinde acil durum ilan edildi.


Yerel basında çıkan haberlerde, petrol sızıntısının, Brezilya'nın en  büyük 4. şehri plajlarıyla ünlü Salvador'un sahillerinde 21 kilometrelik alana  yayılması üzerine Bahia eyalet hükümeti acil durum ilan edilmesi kararı aldı.
 
Brezilya Çevre Enstitüsü'nün uydu görüntülerine göre, petrol  sızıntısının ülkenin kuzeydoğu sahillerinde geniş bir alana yayıldığı dikkati  çekiyor.
 
Brezilya Çevre ve Su Kaynakları Enstitüsü, petrol sızıntısının  sahillerde yol açtığı kirlilik konusunda rapor hazırlanacağını, daha sonra  temizlik için harekete geçileceğini açıkladı.
 
Devlete ait petrol şirketi Petrobras sızıntının kaynağına dair  araştırmanın sürdüğünü ancak şu ana kadar net bir sonuca ulaşamadıklarını  duyurdu.
 
Petrobras, geçen hafta, yapılan tahliller sonucu denize sızan petrolün  kendi ürettiği petrol olmadığını, Brezilya donanması da geçen hafta 10 ülkeye ait  30 petrol tankerinden seyir ve faaliyetleriyle ilgili bilgi istediğini  açıklamıştı.
 
Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ülkenin kuzeydoğu kıyılarında  eylül başından beri devam eden petrol sızıntısının kasıtlı olarak yapılmış  olabileceğini söylemişti.
 

ETİKETLER