O ülkede iki muhalif parti birleşti!

20 Ekim 2014 Pazartesi - 14:41 | Son Güncelleme : 20 10 2014 - 14:41


Kırgızistan'da 120 sandalyeli parlamentoda toplam 44 sandalyeye sahip muhalefetteki Milliyetçi Ata Curt (Ata Yurt) Partisi ile Cumhuriyet (Respublika) Partisi, bir yıl sonra yapılacak genel seçimlerine hazırlıklar kapsamında Cumhuriyet-Milliyetçi Ata Curt Partisi çatısı altında birleşti. Başkent Bişkek'te iki partiye mensup 900 delegenin katılımıyla yeni partinin 1. Büyük Kongresi yapıldı.

Tek gündemli kongredeki oturum başkanı Ruslan Kazakbayev, iki partinin birleştiğine dair kararı açıklamasının ardından Cumhuriyet Partisi kurucusu Ömürbek Babanov delegelere seslendi. Babanov, akraba ve dost kayırmacılığı için iktidara yürümeyeceklerini ve bu amaçla milletvekili seçilmek için partisinden aday olmak isteyenlere de fırsat vermeyeceklerini belirtti. Babanov, "Ekonomimizde sorunlar var. Ekonomideki krizden, hükümetlerin her yıl değişmesinden birilerinin sorumlu tutulmasını istiyoruz. Ülkeyi ya başbakanın ya da başbakan olmadan devlet başkanının yönetmesini ve ülkede olup bitenden sorumlu olması için anayasal reformlar talep ediyoruz" dedi. Ata Curt Partisi Kurucusu Kamçıbek Taşiyev ise partisinin her zaman ülkenin bütünlüğünü, halkın birlik ve beraberliğini, adaleti ve istikrarı savunduğunu vurguladı. Taşiyev, muhalefetin ve çok sesliliğin engellenmemesi gerektiğini, aksi durumda muhalefetin radikalleşebileceğine işaret ederek, "Ülkenin ekonomisinin gelişmesi, ülkedeki halklar arasındaki birlik ve beraberliği yükseltmek için bugün iki parti birleşiyor. Bir ve güçlü olacağız.

Ben Cumhuriyet Partisi'nin kurucusuna inandım. Birleşme kararı üzerinde üç ay düşündük ve sonunda doğru kararımızı verdik. Partilerimizin birleşmesine destek verenlere minnettarım" diye konuştu. Kongredeki delegelerin sorularını ayrı ayrı yanıtlayan parti liderleri, Kırgızistan'ın Rusya, Kazakistan ve Belarus'un oluşturduğu Gümrük Birliği'ne üye olmasına karşı olmadıklarını ifade etti. Ülkede en son milletvekili genel seçimlerinde Milliyetçi Ata Curt Partisi en çok ülkenin güneyindeki eyaletlerde oy toplarken, Cumhuriyet Partisi oyların çoğunluğunu ülkenin kuzeyinde almıştı.