O ülke sosyal medyaya yasak getirebilir

AA |  28 Ocak 2019 Pazartesi - 17:08 | Son Güncelleme : 28 01 2019 - 17:08

İngiltere, gençlere zararlı içeriğin engellenmesinde hükümet ile iş birliği yapmayı reddetmeleri halinde sosyal medya şirketlerine yasak getirilebileceğini açıkladı.


 
    İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’ye açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı  Matt Hancock, aralarında Facebook ve Instagram’ın da yer aldığı sosyal medya  şirketlerinin, gençlere yönelik zararlı içerikleri temizlemesi gerektiğini  söyledi.
 
 
    Hancock, “Biz bir ulus devletiz, egemenlik parlamentonun. Bunu sosyal  medya şirketleriyle iş birliği içinde yapmak çok daha iyi olur. Ancak eğer  onların bizim yapılması gerektiğini düşündüğümüz şeyleri yapmayı reddetmeleri  halinde, bu konuda yasal düzenleme yapabiliriz ve yapmalıyız.” ifadelerini  kullandı.
 
    İngiltere’nin bu şirketlere ilave vergi getirme veya bunları yasaklama  yoluna gidip gitmeyeceği sorusuna da Hancock, “Nihai olarak bu yetki  parlamentonun. Ancak işin buraya varmasını arzu etmem.” dedi.
 
    Hancock, önceki gün yayımladığı açık mektupla da sosyal medya  şirketlerine özellikle intiharla ilgili zararlı içerikleri kaldırmaları  çağrısında bulunmuştu.
 
    Sosyal medyanın gençler üzerindeki zararlı etkileri, ülkede 2017’de 14  yaşında bir kızın Instagram'daki bir içerikten etkilenerek intihar etmesiyle,  tartışma konusu olmuştu.  Hayatını kaybeden kızın babası, sosyal medya şirketini  “kızının öldürülmesine yardım etmekle” suçlamıştı.
 

ETİKETLER

ingiltere sosyal medya