Netanyahu'dan anlaşmaya esir askerler şartı!

AA |  02 Eylül 2018 Pazar - 22:08 | Son Güncelleme : 02 09 2018 - 22:08

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın elinde tuttuğu İsrailli askerleri iade etmeden Hamas'la bir anlaşmanın olmayacağını söyledi.


İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan  Netanyahu Hamas’ın elinde esir tuttuğu İsrailli askerler Hadar Goldin ve Oron  Şaul’un aileleriyle bir araya geldi.
 
Açıklamada, Netanyahu’nun esir askerlerin ailelerine, “Çocukları  ailelerine iade edilmediği takdirde Gazze ile bir anlaşma olmayacak.” dediği  aktarıldı.
 
Öte yandan İsrail’in Yediot Ahronot gazetesinin haberinde, esir asker  Goldin’in ailesinin görüşmeden sonra Netanyahu’yu Hamas’a teslim olmakla  suçladığı ve görüşmeden “hayal kırıklığıyla” ayrıldığı kaydedildi.
 
Kassam Tugaylarınca esir alındığı duyurulan İsrailliler
 
Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas daha önce yaptığı birçok  açıklamada, İsrail'in elinde bulunan Filistinli tutuklular bırakılmadan, İsrail  ile esir değişimi görüşmelerinin gerçekleşmeyeceğini belirtmişti.
 
Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Nisan 2016'da  elinde 4 İsrail askeri olduğunu açıklamış, askerlerin durumu hakkında ise bilgi  vermemişti.
 
İsrail, önce söz konusu askerlerden Hadar Goldin ve Oron Şaul'un  2014'teki Gazze savaşında öldüğünü duyurmuş ancak Savunma Bakanlığı Haziran  2017'de askerlerin durumunu "kayıp ve esir" olarak değiştirmişti.
 
İsrail tarafı ayrıca biri Etiyopya asıllı Avera Mengistu, diğeri Arap  olmak üzere 2 vatandaşının daha Gazze'de olduğunu ileri sürmüştü.
 
Hamas, elindeki İsrail askerleri hakkında bilgi vermek için esir  takası anlaşmasıyla serbest bırakıldıktan sonra yeniden tutuklanan  Filistinlilerin serbest bırakılmasını şart koşuyor.
 
Hamas ile İsrail arasında 18 Ekim 2011'de yapılan takas anlaşmasıyla  2006'da esir alınan İsrail askeri Gilad Şalit'e karşılık bin 27 Filistinli  tutuklu serbest bırakılmıştı.
 

ETİKETLER