NASA yayımladı! Yeni hedefe odaklandı...

AA |  06 Kasım 2019 Çarşamba - 23:00 | Son Güncelleme : 06 11 2019 - 23:00

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusunun (TESS) çektiği, Güney Yarım Küre'den görülen uzay kesitinin (Güney Gökü) fotoğraflarından oluşturulan bir panorama yayımladı.


Panoramada, Samanyolu Galaksisi sol orta kısmında beyaz bir bant gibi  görünürken, görüntünün merkezinde Dünya'ya en yakın galaksi olan Büyük Macellan  Bulutu ve onun sağ altında Küçük Macellan Bulutu görülüyor.
 
 Küçük Macellan Bulutu'nun altında beyaz bir bilyeyi andıran küresel  yıldız kümesi NGC 104 yer alıyor.
 
 Samanyolu Galaksisi'nin beyaz bandının gölgesinde Kömürçuvalı  Bulutsusu'nun hatları seçilirken, onun üzerinde Güney Haçı Takımyıldızı  gözlenebiliyor.
 
Uzay panoraması ayrıca Dünya'ya yakın çok sayıda yıldız sistemini de  görünür kılıyor. Dünya'ya en yakın yıldızlardan Alfa Centauri, yörüngesinde  Dünya'dan doğrudan gözlemlenebilen ilk öte gezegenlerin yer aldığı Fomalhaut,  Dünya'dan en parlak görülen yıldız olan Sirius ve Avcı (Orion) Takımyıldızının  iki ucunu işaretleyen Betelgeuse ve Rigel yıldızları panoramada yerlerini alıyor.
 
Güneş Sistemi dışındaki yıldız sistemlerindeki gezegenlerin varlığını  tespit etmek amacıyla 18 Nisan 2018'de uzaya fırlatılan TESS,  görevinin ilk  yılında "Güney Gökü" adı verilen, uzayın Güney Yarım Küre'den görülen kesiminde  varlığı doğrulanan 21 öte gezegen keşfetti, 850'den fazla olası öte gezegene  ilişkin de doğrulanmayı bekleyen bulgulara ulaştı.
 
Uydu keşif yolculuğunun 2. yılında uzayın Kuzey Yarım Küre'den  görülen, "Kuzey Gökü" bölgesine odaklanacak.
 
Her biri baktığı yöndeki uzay boşluğunun dörtte birlik kesitini 27 gün  kesintisiz gözlemleyen 4 büyük kamera donanımı içeren TESS uydusu, öte  gezegenleri "geçiş" denilen bir konumda tespit etmeye çalışıyor.
 
"Geçiş", bir öte gezegenin yörüngesindeki yıldızın önünden geçtiği anı  tanımlıyor.
 
Bilim insanları, bu anda yıldızın kameralara yansıyan parlaklığında  oluşan azalmayı gözleyerek, ışığın salım ve emilme miktarlarını ölçerek söz  konusu gezegenlerin kütlesini, öz kütlesini ve atmosfer kompozisyonunu  belirleyebiliyor.
 
  
 

ETİKETLER

nasa abd uzay