MSB: 25 asker yaralandı, 7 asker aranıyor

AA |  09 Kasım 2018 Cuma - 21:08 | Son Güncelleme : 10 11 2018 - 3:17

Şemdinli Sulh Ceza Hakimliği, İlçe Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Süngü Tepe Üs Bölgesi'ndeki patlamayla ilgili yayın yasağı kararı verdi.


Hakkari'nin Şemdinli  Sulh Ceza Hakimliği, ilçenin Gelişen bölgesi Süngü Tepe Üs Bölgesi'ndeki  patlamaya ilişkin yayın yasağı kararı aldı
 
Sulh Ceza Hakimliği, kararında, ilçenin Gelişen bölgesi Süngü Tepe Üs  Bölgesi Topçu Bataryası'nda meydana gelen patlama olayıyla ilgili soruşturmanın  devam ettiği vurgulandı.
 
Yazılı ve görsel basın ile internet medyasında ilgili bir takım yanlış  bilgiler ve görüntülerin yayımlandığı kaydedilen kararda, şu ifadelere yer  verildi:
 
"Bu durumun soruşturmanın sağlıklı yürütülmesine engel olmaması,  toplumun olumsuz etkilenmemesi, olayın vehameti, kamu düzeni ve güvenliği göz  önünde bulundurulduğunda 5187 sayılı yasanın 3/2 maddesi uyarınca soruşturma  tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve sosyal  medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her tür haber, röportaj,  eleştiri, görüntü vb yayınların yapılmasına yayın yasağı getirilmesi talebi,  yasaya ve usule uygun olduğundan Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığının talebinin  kabulüne karar vermek gerekmiştir."
 
MSB'den açıklama
 
Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Hakkari'de bir üs  bölgesinde, ilk bilgilere göre atış esnasında ağır silah mühimmatından  kaynaklandığı değerlendirilen bir kazanın meydana geldiği belirtilerek, şu  ifadelere yer verilmişti:
 
"Hakkari'de bir üs bölgemizde, ilk bilgilere göre atış esnasında ağır  silah mühimmatından kaynaklandığı değerlendirilen bir kaza meydana gelmiştir.  Kaza sonucunda yaralanan 25 kahraman silah arkadaşımız süratle hastaneye tahliye  edilmiş ve tedavilerine başlanmıştır. Yedi kahraman silah arkadaşımıza ulaşma  çalışmaları devam etmektedir. Kaza hakkında inceleme başlatılmıştır."
 
Vali Akbıyık, yaralı askerleri ziyaret etti
 
Hakkari Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Vali İdris Akbıyık,  Şemdinli'nin Ortaklar Süngü Tepe Üs Bölgesi'nde mühimmat deposunda meydana gelen  patlama sonucu yaralanan askerleri tedavi gördükleri Yüksekova ve Hakkari Devlet  Hastanelerinde ziyaret etti.
 
Bakan Akar ve komutanlar Hakkâri’de
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile  Süngü Tepe Üs Bölgesi’ndeki patlamanın ardından incelemelerde bulunmak üzere Hakkâri’ye geldi. Akar ve beraberindeki komutanları, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Temel ve askeri yetkililer karşıladı. Patlamaya ilişkin bilgi alan Bakan Akar, talimatlarını verdi.
 
Akar açıklama yaptı
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hakkari'de üs  bölgesindeki patlamaya ilişkin, "Şu anda patlamalar küçük de olsa, azalmış da  olsa devam ediyor. Buna bağlı olarak yangın da devam ediyor. Yangın söndürme,  soğutma çalışmalarımız ve bu arada arama faaliyetlerimiz de aynı şekilde devam  ediyor." dedi.
 
Hastanede Vali İdris Akbıyık ve Başhekim Mete Keskin tarafından  karşılanan Bakan Akar ve beraberindekiler, yaralı askerleri ziyaret etti.   Yaralıların tedavileri ve sağlık durumlarına ilişkin bilgi alan, askerlerle  görüşen Akar daha sonra 3. Piyade Tümen Komutanlığı'na geçti. Komutanlığın Harekat Merkezi'nde patlamanın ardından yürütülen  çalışmalara ilişkin bilgi alan, direktiflerini veren Bakan Akar, yaptığı  açıklamada, akşam saatlerinde Süngü Tepe Üs Bölgesi'nde topçu atışı sırasında  henüz belirlenemeyen bir nedenle kaza meydana geldiğini söyledi. Akar, şöyle konuştu:
 
"Şu anda patlamalar küçük de olsa, azalmış da olsa devam ediyor. Buna  bağlı olarak yangın da devam ediyor. Yangın söndürme, soğutma çalışmalarımız ve  bu arada arama faaliyetlerimiz de aynı şekilde devam ediyor. İHA'lar vasıtasıyla  bölgeyi ve yangını yakından takip ediyoruz. Tugay, alay ve tabur komutanları  bölgedeler. Yakından ilgilenerek hem yangının söndürülmesi hem de arama  faaliyetlerinin sonuçlanması için gayretlerini devam ettiriyorlar. Gece saat  02.00 itibarıyla yangın maalesef devam ediyor. Adli, idari, teknik çalışmalar  için gerekli görevlendirmeler yapıldı, çalışmalar başladı. Bunların sonucunda  kazanın asıl nedenini öğrenmemiz mümkün olacak. Şu anda gerekli güvenlik  tedbirlerimizi almak suretiyle diğer faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. İnşallah  arkadaşlarımız da sağ salim taburcu olacak, diğer arkadaşlarımıza da  ulaşacağımızı değerlendiriyoruz."
 
Akar, kazanın ardından yangının söndürülmesi, yaralıların tedavisi  konusunda yoğun çaba harcayan başta Vali Akbıyık, idari ve mülki personel ile  sağlık görevlileri ve güvenlik güçlerine teşekkür ederek, “Çalışmalar  sonuçlandıkça bütün gelişmeleri kamuoyuyla paylaşacağız." ifadesini kullandı.
 
 
 

ETİKETLER