Milli Savunma Bakanı Işık: Üç ay içinde tüm helikopterlerde...

19 Haziran 2017 Pazartesi - 13:00 | Son Güncelleme : 19 06 2017 - 13:00

Milli Savunma Bakanı Işık,"Harita Genel Komutanlığımızın işlediği bütün yükseltileri, maniaları, elektrik hatlarını tablet bilgisayarlara aktaracağız ve bunu portatif olarak GPS de takıp helikopterlere hemen vereceğiz. En geç üç ay içinde tüm helikopterlerimizde pasif helikopter engel tanıma sistemi hazır olacak" dedi. bakan Işık, "Bir kanun değişikliği yapmayı hedefliyoruz. Yükselti yapan her kurum bunu Harita Genel Komutanlığına belli süre içerisinde bildirmek zorunda olacak. Harita Genel Komutanlığı da bildirilen her yükseltiyi hemen kendi sistemine işleyecek ve bunları helikopterlere hemen aktaracak" ifadelerini kullandı.


Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, gündeme ilişkin  açıklamalarndda bulundu.  Almanya'nın, unsurlarını İncirlik Üssü'nden sevkiyatına ilişkin  takvimin sorulması üzerine Bakan Işık, bu ülkenin İncirlik'te bulunma amacının  terör örgütü DEAŞ ile mücadele olduğunu hatırlattı.  Sevkiyatla ilgili planlamanın Almanya tarafından yapıldığını dile  getiren Işık, "Almanya'ya 'Siz kendi planlamanızı yapın' dedik. 'Türkiye'nin  acelesinden dolayı DEAŞ ile mücadele zarar gördü' noktasına getirmeyiz biz.  'Türkiye bize baskı yaptı da biz DEAŞ ile mücadeleye ağırlık veremedik' gibi bir  argümanı biz ortaya koydurmayız" diye konuştu.
 
 Konuyla ilgili Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ile  telefonla görüştüğünü de anımsatan Bakan Işık, şunları söyledi: "Alman Savunma Bakanı ile DEAŞ ile mücadeleyi aksatmayacak bir yer  değişikliği konusunda mutabakatımız var. Bunu artık kendileri planlasınlar.  Kararı kendileri aldılar. Şunu söyledik, 'Bu kararın alınmasına neden olan  konuları lütfen tekrar değerlendirin. FETÖ ile mücadelede Türkiye'nin  hassasiyetini, TSK'ya ihanet etmiş ve Kaçak pozisyonda olan kişilere siyasi  sığınma hakkı vermek gibi konular Türk kamuoyunda çok ciddi tepki oluşturdu. Bu  konuları lütfen tekrar değerlendirin' dedik. Türkiye olarak hiçbir zaman Almanya  ile ilişkilerimizin gerilmesini  istemeyiz ama Almanya'nın da Türkiye'nin  hassasiyetlerine dikkat etmesini bekleriz. İncirlik konusunun da bu çerçevede ele  alınması lazım."
 
 HELİKOPTERLERE ENGEL TANIMA SİSTEMİ 
 
 Şırnak'ta 13 askerin şehit olduğu helikopter kazasının ardından  gündeme gelen helikopter için engel tanıma sistemlerine yönelik soru üzerine  Işık, önceki hafta yaptıkları toplantıda konuyla ilgili acil ve kısa vadeli bir  çözüm ürettiklerini belirtti. Bakan Işık, şöyle konuştu:  "Harita Genel Komutanlığımızın işlediği bütün yükseltileri, maniaları,  elektrik hatlarını tablet bilgisayarlara aktaracağız ve bunu portatif olarak, GPS  de takıp helikopterlere hemen vereceğiz. Bunu önümüzdeki en geç üç ay içinde  tamamlamayı hedefliyoruz. En geç üç ay içinde tüm helikopterlerimizde pasif  helikopter engel tanıma sistemi hazır olacak. Diğer yandan da bunu helikopterin  kendi ekranına aktaracak çalışmayı da başlattık. Onu da Aselsan, daha önceden  zaten tecrübesi var. Bu noktada bir de bir kanun değişikliği yapmayı  hedefliyoruz. Yükselti yapan her kurum bunu Harita Genel Komutanlığına belli süre  içerisinde bildirmek zorunda olacak. Harita Genel Komutanlığı da bildirilen her  yükseltiyi hemen kendi sistemine işleyecek ve bunları helikopterlere hemen  aktaracak. Bu pasif sistemin yanında bir de aktif sistemlerde de çalışmaları  derinleştirme kararı aldık."
 
  DARBE İDDİALARI 
 
 Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin kendi aralarındaki  konuşmalarına yönelik  ortaya atılan "yeni bir darbe olacağı" iddialarına ilişkin  değerlendirmesi sorulan Bakan Işık, "15 Temmuz'dan beri onlar sürekli tarih  veriyorlar; 'Ha bugün ha yarın ha öbür gün olacak'. Ben artık bu FETÖ'nün  Türkiye'de sistematik bir darbe yapacağına kesinlikle inanmıyorum. Böyle bir  güçleri yok. Bireysel birtakım girişimlerde bulunabilirler ama ülkede bir darbe  yapma gücüne kesinlikle sahip değiller. Burada teenniyi elden bırakmamak  gerekiyor ama olayı bir paranoyaya da götürmemek gerekiyor. Elbette teenniyi  elden bırakmamamız gerekiyor. Ama bu hain terör örgütünün artık TSK'da bir darbe  yapacak gücünün olmadığını kesinlikle söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.
 
 Hakkari'de, 3. Piyade Tümen Komutanlığı, "Dağlıca Taburu" ile hudut  karakolları ve sınır hattındaki incelemelerine ilişkin de değerlendirmesi sorulan  Işık, yoğun ve güzel bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti.  "Hangi şartlar altında olursa olsun askerin mücadele azminin,  kararlılığının, moralinin yüksek olması terörle mücadelede bizim en büyük  gücümüz." diyen Işık, terörle mücadeleye yönelik koordinasyonun da çok güçlü hale  geldiğini söyledi. Işık, şunları kaydetti:  "Asker polis, Jandarma, güvenlik korucusu, kamu yöneticileri tam bir  birlik ve beraberlik içerisinde, uyum içerisinde çalışıyorlar. Bu da terörle  mücadelede başarı şansını çok artırıyor. Terör örgütü artık sistematik eylem  yapamaz hale geldi. Ya EYP ile bir ya da uzaktan havanla bir şeyler yapmaya  çalışıyorlar. Hamd olsun artık bir araya gelip eylem yapma özelliklerini  kaybettiler. Bu önemli bir şey. Ayrıca artık birlikler kendi ihtiyaçlarını  görmede, karşılamada son derece tecrübe kazanmışlar. Biz de buradan ciddi destek  görüyoruz. Öyle olunca birliklerdeki askerin memnuniyetinde de ciddi bir artış  var. Üs bölgesinde özellikle kısa sürede yoğun bir yapılaşmanın olması, askerin  bir an önce daha işi şartlardaki mekanlara taşınması o da ayrı bir moral olmuş.  Biz de daha başka ne yapabiliriz, üzerimize düşen daha fazla ne var, onları da  yerinde tespit ettik. Arkadaşlarımıza gerekli talimatları verdik, en hızlı  şekilde eksikliklerin de tamamlanması için çalışacağız. Ayrıca hükümet düzeyinde  yapmamız gereken çalışmaları not aldık."  Yüksekova'da esnafı ziyaret ettiğini, gençlerle çay içtiğini de  anımsatan Bakan Işık, halkının gösterdiği ilgiden duyduğu memnuniyeti dile  getirdi. Işık, halkın devletin iradesi ve kararlılığını görünce devletin  yanında durduğunu belirterek, Şırnak'ta, Hakkari'de, Mardin'de bunların  görüldüğünü söyledi. Milleti bir arada tutan değerlerin çok güçlü olduğunu  vurgulayan Işık,  "Zaman zaman bazı problemler yaşansa bile o maya çok sağlam  olduğu için o noktada Türkiye'de bu fitneyi oluşturmaya veya bunu körüklemeye  çalışanlar günün sonunda kaybediyorlar. Bunu ziyaretlerimiz sırasında bir kez  daha gördük." dedi.