Migros için flaş açıklama

AA |  03 Haziran 2015 Çarşamba - 14:49 | Son Güncelleme : 03 06 2015 - 14:49


Anadolu Grubu Yönetim  Kurulu Başkanı olan Tuncay Özilhan, Rekabet Kurulu'nun Migros üzerinde tek  kontrolün sağlanmasına ilişkin başvurunun nihai incelemeye alınması ile ilgili  herhangi bir gelişme olup olmadığına yönelik, "Büyük ihtimalle seçimden sonra  olacak" dedi. 
 
Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Rusya İş  Konseyi Başkanı Özilhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'da tekrar  çarklarının dönmesi ve yeniden talebin oluşmasının bir miktar daha zaman  alabileceğini, tüketicinin bunu hissetmesinin ikinci yarıdan sonra artabileceğini  tahmin ettiğini dile getirdi. 
 
 Rublenin dolar karşısındaki değer kaybına karşın, bazı iş adamlarının  "Ruble ile ticareti daha pratik hale getirebiliriz" önerisi ile ilgili de  değerlendirmelerde bulunan Özilhan, sözlerine şöyle devam etti: 
 
"Bu öneri çok uygulanamayacak diye düşünüyorum. Bu konuda hükumetin  de, Ekonomi Bakanlığı'nın da bir takım önerileri oldu, bazı anlaşmalar yapıldı.  Ama o yönde aşağı yukarı hiçbir faaliyet olmadı desem doğru olur. Rusya çok derin  bir krizden geçiyor. Batının uygulamalarıyla, petrol fiyatlarının gerilemesi  dolayısıyla çok fazla etkilendi. İşsizlik arttı, enflasyon arttı, satın alma gücü  azaldı. Bunun birden bire düzelmesi mümkün değil. Bir kaç sene daha sürer diye  düşünüyorum. Ayrıca Batı'nın kısıtlamaları da aynen devam ediyor. Onlar  kalkmadığı müddetçe istediğimiz performansa ulaşmak biraz zaman alacak diye  düşünüyorum." 
 
Anadolu Efes'in Rusya'da talebe bağlı olarak Moskova ve Rostov'daki  bira üretim faaliyetlerini durdurması ile ilgili konuşan Özilhan, "İki fabrikayı  kapattık. Ama ileride talep olduğu takdirde tekrar açma imkanımız olabilir" dedi. 
 
Migros'taki son durum ile ilgili de konuşan Özilhan, Rekabet  Kurumu'nda üyelerin tayin edilmesinin beklendiğini, buna yönelik bir süre  tahmininin olup olmadığı yönündeki soruyu ise "Büyük ihtimalle seçimden sonra  olacak" diye yanıtladı. 
 
 Bir süre önce Rekabet Kurulunca, MH Perakendecilik ve Ticaret AŞ'nin  çoğunluk hisselerinin devralınmasına ilişkin başvuru nihai incelemeye alınmıştı. 
 
 Konuya ilişkin Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruda,  Anadolu Endüstri Holding AŞ tarafından, Moonlight Capital S.A. kontrolündeki MH  Perakendecilik ve Ticaret AŞ'nin çoğunluk hisselerinin devralınması suretiyle  Migros Ticaret AŞ üzerinde tek kontrolün sağlanmasına ilişkin başvurunun Rekabet  Kurulunun kararı ile nihai incelemeye alındığı kaydedilmişti. 
 
  
 
    Anadolu Grubu'nun grup şirketi Anadolu Endüstri Holding, Migros'un  yüzde 40,25 hissesi için pay başına 26 lira olmak üzere 1,86 milyar liralık  teklif vermişti.

ETİKETLER

migros anadolu efes