MHP'nin listesine 79 kadın aday girdi

AA |  19 Mayıs 2018 Cumartesi - 16:39 | Son Güncelleme : 19 05 2018 - 16:40

MHP'nin milletvekili aday listesinde, Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu ve Kadın Kolları Başkanı Nevin Taşlıçay'ın da aralarında bulunduğu 79 kadın yer aldı.


 
MHP'nin milletvekili aday listesinde, Genel Başkan  Yardımcısı Deniz Depboylu ve Kadın Kolları Başkanı Nevin Taşlıçay'ın da  aralarında bulunduğu 79 kadın yer aldı. 
 
24 Haziran'da yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için  MHP'nin milletvekili aday listesi, dün Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve  Feti Yıldız tarafından Yüksek Seçim Kuruluna sunuldu.
 
7 Haziran 2015 seçimlerinde 40, 1 Kasım 2015 seçimlerinde 76 kadın  aday gösteren MHP, önceki seçimlere göre kadın milletvekili adayı sayısını  artırdı. MHP'de, bu seçim için listeye giren 79 kadın aday arasında Aydın  Milletvekili ve MHP Aile, Kadın ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  Deniz Depboylu ile Kadın Kolları Genel Başkanı Nevin Taşlıçay da yer aldı.
 
Ev kadınlarına da yer verilen listede öğretmenden ve avukata kadar çok  sayıda meslekten kadın bulunuyor.
 
Hamido'nun yeğeni aday
 
MHP'nin aday listesinde öne çıkan isimlerden biri de Malatya'nın 1978  tarihinde bombalı saldırı sonucu öldürülen eski Belediye Başkanı Hamit  Fendoğlu'nun yeğeni. "Hamido" lakabıyla tanınan Fendoğlu'nun yeğeni Mehmet Celal  Fendoğlu, Malatya'da birinci sıradan aday gösterildi.
 
Hamit Fendoğlu, Bağımsız Belediye Başkanı seçildikten sonra Ankara'dan  kendi adına gönderilen bombalı paketin evinde patlaması sonucu gelini ve 2 torunu  ile hayatını kaybetmişti.
 
Ülkü Ocakları Başkanı Kılavuz da aday
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 24 Haziran seçimlerinde gençlere ve  teşkilata listelerde geniş yer verdi.
 
  Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz da aday gösterilen  isimlerden oldu. Kılavuz, kısa süre önce Afrin harekatının ilk şehidi Piyade  Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan'ın vasiyetini yerine getirmek üzere, Telafer'e  giderek Bahçeli'nin talimatıyla "Telafer Şehit Musa Özalkan Anaokulu" için ilk  kazmayı vurmuş ve bir süre bölgede kalmıştı.
 
Uzun yıllardır Bahçeli ile birlikte olan iş adamı Eyyup Yıldız  Ankara’dan aday gösterildi. Bahçeli ayrıca partinin avukatı Yücel Bulut'u Tokat  birinci sıradan, uzun zamandır danışmanlığını yapan İsmail Özdemir'i de Kayseri  birinci sıradan aday gösterdi.
 
En genç aday Kayseri'den
 
MHP'nin en genç adayı ise Kayseri'den listeye giren lise son sınıf  öğrencisi Veli Oğuzhan Öztürk oldu.
 
 Terör örgütleriyle mücadeleye ilişkin açıklamalarıyla dikkat çeken  Güvenlik ve Strateji Uzmanı Abdullah Ağar da MHP'nin Ankara adayı oldu. 1967'de  Ankara'da doğan Ağar, 1989 yılında Kara Harp Okulu'ndan mezun oldu ve Özel  Kuvvetler'de tim komutanı olarak görev yaptı.
 
Kurmayları liste başı
 
Bahçeli, yakın kurmaylarına büyükşehirlerin ilk sıralarını emanet  etti. Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın İstanbul'da  birinci sırayı alırken, onu Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter izledi.  Ayrıca Genel Başkan Yardımcıları Sadir Durmaz, Mevlüt Karakaya, İsmet  Büyükataman, Celal Adan da İstanbul, Ankara ve Bursa'da listenin ilk sırasında  yer aldı.
 
Adana'da Varlı, Kocaeli'de Sancaklı
 
  Adana'da bir önceki seçime göre milletvekili aday listesinin tamamına  yakını değişti. Sadece Muharrem Varlı yerini koruyarak birinci sıradan aday  gösterildi. Eski milli futbolcu Saffet Sancaklı da Kocaeli'ndeki yerini korudu ve  ilk sıradan aday gösterildi. Halen Ankara Milletvekili olarak görev yapan TBMM  İdare Amiri Erkan Haberal yine Ankara'dan aday gösterildi.

ETİKETLER