Merkür Güneş'in önünden geçecek

09 Mayıs 2016 Pazartesi - 13:12 | Son Güncelleme : 09 05 2016 - 13:14

Merkür'ü Güneş'in önünden geçerken izlemek isterseniz tam zamanı. Bugün Merkür geçişi var. 21'inci yüzyılda sadece 14 kez gerçekleşecek bu doğa olayını kaçırmayın. Ancak Güneş'ten oldukça küçük olan Merkür'ün geçişini çıplak gözle görmek mümkün olmayacak. Güneş filtresi olan bir teleskop şart. Üstelik çıplak gözle bakmak gözleriniz için de çok zararlı.


Merkür Güneş'e en yakın ve en minik gezegen. Merkür 21. yüzyılda 14 kez Dünya ve Güneş arasından geçecek. Geçiş ya Kasım ya da Mayıs aylarında gerçekleşir. Önceki geçiş 10 yıl önce 2006'da gerçekleşmişti. Sıradaki geçiş ise bugün. Sonraki geçiş ise 11 Kasım 2019'da gerçekleşecek. Merkür'ün geçişi 7 saatten uzun sürecek.
Geçiş, İstanbul'da Kandilli Rasathanesi'nden saat 14.11-20.00 arasında izlenebilecek.

Nadir görülen bu doğa olayında, Merkür gezegeninin izdüşüm görüntüsü, Güneş'in diski üzerine düşecek. Ankara'da saat 14.12 dolayında başlayacak doğa olayında, birkaç dakika sonra Merkür diski, güneş diskinin tamamen içine girmiş şekilde görünecek.

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Selim Selam, "Ankara için Türkiye saati ile saat 14.12'de güneşin görünen diski ile Merkür'ün görünen diskinin dıştan teması ile başlayacak. Saat 14.15'te Merkür diski, güneş diskinin tamamen içine girmiş şekilde görünecek. Saat 17.57'de Merkür diski, güneş diski üzerindeki yolunun ortasına gelmiş olacak. Merkür, güneş önünden geçmeye devam ederken Türkiye saati ile güneş, Ankara'da saat 19.51'de ufkun altına ineceğinden, bizim için geçiş gözlemi sona erecek ve geçiş daha batıdaki noktalardan gözlenmeye devam edecek. Saat 21.42'de ise Merkür'ün güneş önünden geçişi sona erecek" dedi.

GÖZLERİNİZİ SAKININ!

Dikkat! Geçişi izlemek isteyenler kesinlikle direkt olarak Güneş'e bakmamalı. Bu gözleriniz için çok zararlı. Güneş filtresi olan bir teleskop kullanılmalı.

Merkür geçişi bilimsel olarak da çok önemli. Bu sayede Merkür'ün inanılmaz derecede ince atmosferi (ya da bir başka deyişle ekzosfer) incelenebiliyor.

Geçişi izlemek istiyorsanız ve gerekli ekipmanınız yoksa astronomi bölümü veya etkinliği gösteren yakınınızdaki üniversiteler veya amatör astronomi kulüplerinden istifade edebilirsiniz. Eğer böyle bir olanağınız da yoksa geçişi internette canlı izleyebilirsiniz. Bu amaçla birçok web sitesi hizmet verecek. Türkiye saati ile 14.00 civarında Merkür geçişi ve canlı yayın başlayacak. 

 

ETİKETLER