Merkez Bankası'ndan flaş büyüme açıklaması

AA |  29 Mart 2020 Pazar - 17:23 | Son Güncelleme : 29 03 2020 - 18:50

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, Türkiye ekonomisinin dinamik yapısıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecini göreceli olarak en az hasarla ve kısa sürede atlatan ekonomilerden biri olacağını belirterek, "Dengelenme sürecinde elde edilen kazanımlar sayesinde Türkiye ekonomisi bu sürece dirençli bir şekilde girdi." dedi.


Özbaş, salgının yayılma hızının düşmesiyle birlikte Türkiye  ekonomisinin hızla toparlanmaya başlayacağını göreceklerini bildirdi.
 
Oğuzhan Özbaş, AA muhabirine, güncel gelişmelere ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.
 
"Merkez Bankası olarak koronavirüs salgınının Türkiye ekonomisinin  büyümesini ne kadar etkileyeceğini öngörüyorsunuz?" sorusu üzerine Özbaş,  öncelikle kalplerinin ve dualarının salgın dolayısıyla virüse karşı mücadele eden  çalışanların, hastaların ve maalesef hayatını kaybetmiş olan vatandaşlarla  olduğunu ifade etti.
 
Özbaş, Merkez Bankası olarak, salgının yayılımını sınırlamayı  amaçlayan ve temelde geçici olması beklenen tedbirler sonucunda ortaya çıkan  menfi ekonomik etkileri en aza indirmeye yönelik adımlar attıklarını söyledi.
 
Açıklanan mali tedbirlerle beraber izlenen genel yaklaşımın ilk başta  istihdamı ve ticari işletmeleri korumaya, dolayısıyla finansal istikrarı güçlü  tutmaya yönelik olduğunu vurgulayan Özbaş, "Dengelenme sürecinde elde edilen  kazanımlar sayesinde Türkiye ekonomisi bu sürece dirençli bir şekilde girdi.  Salgının yurt içi iktisadi faaliyet üzerindeki etkilerine baktığımızda mart ayı  ile birlikte öncelikle dış ticaret, turizm, taşımacılık ve bağlantılı sektörlerin  etkilenmeye başladığını görüyoruz. Ocak-şubat aylarındaki güçlü seyir nedeniyle  ilk çeyrek genelinde yüksek oranlı büyüme bekliyoruz." diye konuştu.
 
"Bu sürecin geçici olduğunu unutmamalıyız"
 
Oğuzhan Özbaş, salgının süresi ve olası etkilerin büyüklüğüne ilişkin  geniş bir veri seti kullanarak etkileri sağlıklı bir şekilde ölçmeye  çalıştıklarını söyledi.
 
Yüksek frekanslı veriler incelendiğinde mart ayının ilk yarısında  kartla yapılan harcamalar içerisinde süpermarket harcamalarının belirgin bir  şekilde artarken, hava yoluyla ulaşım harcamalarında düşüş görüldüğünü belirten  Özbaş, seyahat harcamaları dışında tüketimde henüz belirgin bir zayıflama sinyali  almadıklarını vurguladı.
 
Özbaş, ancak dış ticaret tarafında, sınır kapılarındaki kısıtlamalarla  beraber ihracat ve ithalat üzerinde etkiler görmeye başladıklarını söyledi.
 
Günlük verilere göre mart ayı ihracat ve ithalatında Avrupa ve komşu  ülkeler geneline yayılan bir zayıflama görüldüğünü ifade eden Özbaş, şunları  kaydetti:
 
"Avrupa'daki yavaşlamanın yanı sıra salgın hastalık ve düşen petrol  fiyatları kaynaklı olarak Orta Doğu ve Rusya ekonomilerindeki talep zayıflaması  Türkiye'nin ihracatı üzerinde doğrudan belirleyici olacak. Bu sürecin geçici  olduğunu unutmamalıyız. Salgının yayılma hızının düşmesiyle birlikte Türkiye  ekonomisinin hızla toparlanmaya başlayacağını göreceğiz. Yapılan bazı kötümser  tahminlerin aksine bizim tahminlerimiz büyüme rakamlarında dramatik bir düşüşe  işaret etmiyor. Türkiye ekonomisi, dinamik yapısıyla bu süreci göreceli olarak en  az hasarla ve kısa sürede atlatan ekonomilerden biri olacaktır."
 
"Yılın genelinde cari dengenin nispeten ılımlı seyredeceğini  öngörüyoruz"
 
Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Özbaş, "Koronavirüs salgınının,  ihracat ve ulaşım kanalıyla turizmi yavaşlatacağını düşünerek gelecek aylarda  cari dengede nasıl bir seyir bekliyorsunuz?" sorusu üzerine şu değerlendirmelerde  bulundu:
 
"Ocak-şubat döneminde ihracatta süregelen istikrarlı artışa rağmen  yurt içi talepteki toparlanmaya bağlı olarak ithalat kaynaklı bir miktar bozulma  görülüyor. Mart ayında ise ihracat ve turizm gelirlerinde belirgin bir yavaşlama  yaşanması kaçınılmaz gözüküyor. Ancak küresel iktisadi faaliyette gözlenen sert  yavaşlama, başta ham petrol olmak üzere emtia fiyatlarının keskin bir şekilde  gerilemesine yol açtı. Bu gelişmeleri göz önüne alarak yılın genelinde cari  dengenin nispeten ılımlı seyredeceğini öngörüyoruz."
 
"Merkez Bankası'nın elinde son derece geniş ve etkili bir araç seti  var"
 
Oğuzhan Özbaş, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından  açıklanan tedbir paketine ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:
 
 
 
"Salgına bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisine olumsuz etkilerinin  sınırlandırılması için finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit  akışının sağlıklı işlemeye devam etmesi büyük önem taşıyor. Aldığımız kararlar,  bankacılık sektörünün ve reel sektörün  likiditeye uygun koşullarla erişimini  sağlamayı hedefliyor. Son PPK toplantımızda, faiz indirimi ile birlikte  kapsamlı  bir tedbir setini uygulamaya koyduk. Tedbirlerimiz temel olarak üç amaca yönelik  adımları içeriyor. Bankaların Türk lirası ve yabancı para likidite yönetiminde  esneklik sağlanarak öngörülebilirliğin artırılması, reel sektöre kredi akışının  kesintisiz devamını teminen bankalara hedefli ilave likidite imkanları tanınması  ve reeskont kredi düzenlemeleriyle ihracatçı firmaların nakit akışının  desteklenmesi... Bunun geçici bir durum olduğunun tekrar altını çizmek istiyorum.  Bu süreçte Merkez Bankası olarak hızlı karar alma ve alınan kararları etkili bir  şekilde uygulama imkanına sahibiz. Merkez Bankası'nın elinde son derece geniş ve  etkili bir araç seti var, bunları güçlü ve hızlı bir şekilde kullanıyoruz ve  gerektikçe kullanabilecek durumdayız."