Meral Akşener seçim vaatlerini açıkladı

DHA |  14 Mayıs 2018 Pazartesi - 16:39 | Son Güncelleme : 14 05 2018 - 16:39

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, çok önemli isimlerle ekonomi planı yaptıklarını belerterek, "Türkiye ekonomisini dünyanın ilk 10 ekonomisinin arasına yükselteceğiz. Bu vizyon için enflasyonu yüzde 5'in altına düşürmek, gerekli yapısal reformlar ve altyapı reformlarının bütününü gerçekleştirmek olacaktır" dedi.


 
İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, seçim kampanyasını Ankara'dan başlattı. ATO Kongre Merkezi'nde gerçekleşen toplantıya, milletvekilleri, GİK üyeleri, il ve ilçe başkanları ile milletvekili aday adaylarının yanı sıra çok sayıda partili katıldı. Salona sığmayan kalabalık için de salon dışına ekranlar kuruldu. Toplantı, İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray'ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. 
 
'KENDİ TÜKENMİŞLİĞİNİ İTİRAF EDİYOR'
 
Salona giren Akşener, AK Parti iktidarını eleştirerek şunları söyledi: "Ben bugün burada 16'ncı yılını yaşamakta olan iktidarın eleştirisi ağırlıklı bir konuşma yapmayacağım. Buna lüzum hissetmediğim için değil, bir siyasi partinin lideri, iktidarının 16'ncı yılında milletine, adalet ve özgürlük vaat eden bir manifesto yayınlamaya ihtiyaç duyuyorsa, milleti saf yerine koymaktan öte, kendi tükenmişliğini itiraf ediyordur. Sözün tükendiği yerdir. Artık bu yorgun ve yıpranmış defterin kapanması gerekir."Ardından gençlerin umutsuz olduğunu belirten Akşener, milletin yüzde 82'sinin geçmişe özlem duyduğunu ifade etti.
 
'KULELİ VE IŞIKLAR ASKERİ LİSESİ'Nİ YENİDEN AÇACAĞIZ'
 
Akşener, konuşmasına şöyle devam etti:"Kuleli ve Işıklar Askeri Lisesi'ni yeniden açacağız. Varlığımızın en büyük teminatı Türk ordusunun yuvası olmasını sağlamak bizim bu devlete borcumuzdur. Elbette biz de köprüler, yollar, hastaneler yapacağız. Ancak bizim büyük farklarımız olacak. Köprülerin sahibi müteahhitler değil, millet olacak. Bizim yaptığımız köprülerden, geçen de geçmeyen de para ödemek zorunda kalmayacak. Yaptığımız yolların ömrü üç beş yıl olmayacak, çok daha uzun ömürlü bir mühendislik anlayışıyla yapılacak. Daha küçük ölçekli, daha ulaşılabilir hastaneler yaparak, hasta ve yakınlarının yollarda eza çekmelerini istemiyoruz"
 
'YATIRIMCIYA İKİ ŞART KOYACAĞIZ'
 
Akşener, konuşmasına şöyle devam etti:"Sanayide çürüyen satılan fabrikalar yerine mutlaka yeni fabrikalar açılmasını teşvik etmek, tarım ve hayvancılıkta yeniden dünyanın en gözde ülkesi olmak için projeler hazırladık. Yatırımcıya iki şart koyacağız. Yatırım yaptığı çevreye zarar vermemek ve o çevrede yaşayan insanların rızasını almak. Bütün şartlarımız bu kadar olacak. Einstein'ın dediği gibi, 'her şey olabildiğince kolay olmalı ama basitçe geçiştirilmemelidir' İşte biz bu nedenle yola çıktık. Daha kurulurken ilan etmiştik, iyi bir Türkiye istiyoruz. Ülkeyi yönetmeye talip olduğumuzu milletimizle paylaştık. Herkes çok net görüyor. Milletimizin yeni bir yönetime, kendisini tazelemeye ihtiyacı var."
 
'DÜNYANIN İLK 10 EKONOMİSİ ARASINA GİRECEĞİZ'
 
Daha sonra ekonomiyi yeni bir çizgiye taşıyacaklarını belirten Akşener, şunları söyledi:"Dünyanın da bizi örnek alacağı uygulamaları geliştirmeliyiz. Biliyoruz ki ayakları yere basan, güven veren sağlam bir ekonomi olmadan Türkiye'yi geleceğe taşıyamazsınız. Çok önemli isimlerle ekonomi planımızı yaptık. O plana göre 2017 itibariyle 17'nci sırada olan Türkiye ekonomisini, hem milli gelir düzeyinde hem de 2017 itibariyle 67'nci sırada olan kişi başı milli gelirde, dünyanın ilk 10 ekonomisinin arasına yükselteceğiz. İlk beş yıldaki hedefimiz 10 ülke arasına girebilecek, bu vizyon için enflasyonu yüzde 5'in altına düşürmek, gerekli yapısal reformlar ve altyapı reformlarının bütününü gerçekleştirmek olacaktır. Böylece ülkemizi, gençlerimizi, kadınlarımızı gelecekte dünyanın rekabet edeceği alanlara hazırlamış olacağız. Büyümeyi adil şekilde, her gelir grubunda hedefleyerek, dengeli bir büyüme ile ve düşük gelirlileri koruyarak yapacaklarımızı planladık."
 
 
 

ETİKETLER