Menemenli minik efe bir günde 5 milyon kişi izledi fenomen oldu

MELİS GÜVENÇ / mguvenc@gazetevatan.com |  30 Nisan 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 30 04 2017 - 2:30

Kazım Zeybek Şenol, deve güreşi gösterisinde yaptığı zeybek dansıyla tıklanma rekoru kırdı. Milyonlarca kişi tarafından izlenen minik efenin bu kadar tanındığından haberi yok. Şenol’un ailesi bu durum için, “Şovun sahnede kaldığını biliyor. Ona göre davranıyor, şımarmıyor” diyor.


Yayınlandığı günden bu yana sosyal medyanın dikkatini çeken Menemenli minik efe Kazım Zeybek Şenol, 23 Nisan’da paylaşım rekoru kıran 108 kişilik deve güreşi gösterisiyle adeta yıldızlaştı. Çiftçi bir ailenin ikinci çocuğu olan 6 yaşındaki minik efenin ailesi yeteneğini dört yaşında fark etti. Akıllı telefonlarda sürekli zeybek vidosu izleyen ve bir süre sonra aynı figürleri yapmaya başlayan Kazım’ın gösteri hikayesi annesi Özlem (30) ve babası Mustafa (34) Şenol’un, onu Menemen Kültür ve Halkoyunları Derneği’ne götürmesiyle başlıyor. Kazım’ın ikinci ismini Zeybek koyan Şenol çifti, “Zeybek bizim en sevdiğimiz dans. Kültürümüzün bir parçası. Oğlumuzun da bu dansı sevmesini istedik. Allah adına göre yetenek verdi. Oğlumuz adıyla yaşıyor. Onu her zeybek oynarken izlediğimizde duygulanıyoruz” diyorlar. İlk gösterisini dört yaşında bir festivalde yapan Kazım Zeybek Şenol kendisini izleyen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in de büyük beğenisini kazandı. Minik efenin yeteneğinden çok etkilenen Başkan Şahin, Kazım’ın üniversite hayatı dahil bütün eğitimlerini iki yıl önce üstlendi. 

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Büyüklerden güzel oynuyor

İki yıldır Kazım Zeybek Şenol’u çalıştıran dans eğitmeni Kadir Şener, minik efeden beklentilerinin arttığını söyleyerek Kazım’ın yeteneğini şöyle anlatıyor; “Kazım’da olağanüstü bir müzik kulağı var. Yetişkinlere bile zorlanarak öğrettiğimiz oyunları Kazım’a öğretirken hiç zorlanmadık. Çocuk eğitiminde en büyük etmenin sabretmek ve başaracağına dair olumlu inanç geliştirmek olduğuna inanıyorum. Başta zorlansak bile zamanla Kazım ile yaptığımız dersler eğlenceli bir aktiviteye dönüştü. Bugün bize bu gururu yaşattı ve bundan sonra da yaşatacağına inanıyorum”. Anne Özlem Şenol da, bu başarının bir ekip işi olduğunu belirterek Menemen Kültür ve Halkoyunları Derneği onursal başkanı Ahmet Egeli, Halkoyunları genel koordinatörü Erdinç Antika ve diğer bulunan herkesin Kazım’ı motive etmek için çok emek verdiğini anlattı. Kazım’ın Dernek’te başta çok çekindiğini ve kalabalıktan korktuğunu anlatan anne Şenol bu korkusunu eğitmenleri sayesinde attığını söylüyor. 

Çizgi film yerine zeybek videosu izliyor

Şenol çifti, Kazım’ın zeybeki hobi olarak yapmasını istiyor. Kazım ise ileride pilot ya da polis olmak istiyor. Dinozorların hayatını öğrenmek istiyor ve uzaya gitmeyi hayal ediyor. Yaşıtları gibi çizig film izlemesi beklenirken o telefondan sadece zeybek videoları izliyor.

Bu kadar çok tanındığını bilmiyor

Her sabah saat 07.30’da uyanan Kazım, 08.00’da anaokuluna gidiyor. Çiftçi bir ailenin oğlu olduğu için kahvaltı da mutlaka organik ürünler yiyor. En sevdiği kahvaltılıklar ise kendi tavuklarının yumurtası, ve kendi ineklerinin sütünden yapılan peynir. Kazım’ın evde sürekli dans ettiğini anlatan anne Özlem Şenol, zeybek dışında başka hiçbir dansın ilgisini çekmediğini söylüyor. Sosyal medyada fenomen olmasını ise şaşkınlıkla karşılayan aile “Videonun bu kadar çok yayılmasından ve tanınmasından dolayı şaşkınız. Gurur duyduk. Kendi çevremizin dışında çıkıp bu kadar paylaşılmasını beklemiyorduk. Bu kadar tanındığını ve sevildiğini Kazım’a yansıtmıyoruz. Her gösteri sonrasında da asla yorum yapmıyoruz. Pohpohlamıyoruz. Şovun sahnede kaldığını biliyor. Ona göre davranıyor, şımarmıyor” diyor.

Korkusunu öğretmeniyle aştı

Dans eğitimlerine ilk başladığı dönemde korku ve çekincelerinin olduğu görülen Kazım’ın bunları nasıl yendiğini ise annesi Özlem Şenol şöyle anlatıyor: “Eğitimlere gittiğinde başta çok çekindi ve korktu ama onu rahatlatmak için eğitmenler dersleri bir yana bıraktı ve onunla futbol veya başka oyunlar oynadı. Kazım’ın korkusunu oyunlarla yendiler. Yoksa bunu tek başına başaramazdı”.

Efelerin içindeki tek baş dansçı

Haftada bir gün zeybek dersi alan minik efe gösteri tarihlerinin yaklaştığı dönemde ise haftada iki gün ders alıyor. 108 kişilik zeybek ekibinde ve gösterilerde baş dansçı olarak sahneye çıkan Kazım’ın, baş dansçı olmasının hikayesini eğitmeni Kadir Şener, “Müzik kulağının iyi olması ve tavırsal özgünlüğü onu baş dansçı yapmaya yetti” şeklinde anlatıyor. Annesi ise “Baş dansçı olabilecek kadar ileriye gideceğini düşünmüyorduk” diyor.

Kazım’ın sahnedeyken bütün konsantrasyonuyla dans etmesi ve yaptığı figürlere gelen alkışlar ve tazahüratlar asla dikkatini dağıtmıyor. Aksine büyük bir profesyonellikle şovuna devam ediyor. Minik efenin bir sonraki gösterisi 20 Mayıs’ta Menemen’de yapılacak Köy Şenliklerinde olacak.


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep