Mektupla ortaya çıktı! Trump 'erteliyorum' dedi...

AA |  17 Ocak 2019 Perşembe - 23:50 | Son Güncelleme : 17 01 2019 - 23:50

ABD Başkanı Donald Trump, hükümetin kapalı olması dolayısıyla kendisinden "Birliğin Durumu" konuşmasını ertelemesini isteyen Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi'nin Belçika, Mısır ve Afganistan'ı kapsayan seyahatini ertelediğini duyurdu.


Amerikan kamuoyunda şaşkınlıkla karşılanan durum, Trump'ın Pelosi'ye  gönderdiği ve Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders'ın paylaştığı mektupla ortaya  çıktı.
 
Mektubuna, "Sayın Meclis Başkanı; hükümetin kapalı olması sebebiyle  Brüksel, Mısır ve Afganistan'a yapacağınız seyahati erteliyorum." ifadesiyle  başlayan Trump, hükümetin yeniden açılması durumunda 7 günlük gezinin yeniden  planlanacağını belirtti.
 
"800 bin federal çalışanın ücret alamadığı bir durumda eminim siz de  bu halkla ilişkiler organizasyonunuzun ertelenmesi konusunda mutabık kalırsınız."  ifadesini kullanan Trump, Pelosi'ye Washington'da kalıp kendisiyle ABD-Meksika  sınırına örülmesi öngörülen duvarla ilgili müzakere etmesi tavsiyesinde bulundu.
 
"Ticari uçakla gidebilirsiniz"
 
Trump ayrıca, Pelosi'nin öncülüğünde bugün başlaması öngörülen söz  konusu seyahati her halükarda gerçekleştirmek istemesi durumunda ticari uçaklarla  bu ülkelere gidebileceğini kaydetti.
 
ABD Başkanı Trump'un mektubu, orduya ait askeri uçakların bu seyahatte  kullanılamayacağına işaret ediyor.
 
Kamuoyunda şaşkınlıkla karşılanan mektup, Pelosi'nin bazı Kongre  üyeleriyle yapmayı planladığı bir seyahatin detaylarını önceden kamuoyuna  açıklaması sebebiyle eleştiri topladı.
 
Özellikle Afganistan'daki Amerikan askerlerini ziyarete gideceği  anlaşılan Kongre delegasyonunun seyahat planının önceden açıklanması, güvenlik  açısından "sorunlu" olarak değerlendirildi. Bu ülkeye yapılacak herhangi bir  seyahatte Amerikan ordusuna ait askeri uçaklar kullanılıyor.
 
Ayrıca Trump'ın, Temsilciler Meclisi Başkanı'nın bir seyahatini  erteleyip erteleyemeyeceği sorusu da Amerikan medyasında tartışılmaya başlandı.
 
6 Kasım 2018'deki ara seçimlerde Temsilciler Meclisindeki çoğunluğu  ele geçiren Demokratların Meclis Başkanı Pelosi, federal hükümetin kapalı olması  sebebiyle Trump'ın 29 Ocak'ta yapması beklenen "Birliğin Durumu" konuşmasını  ertelemesi çağrısında bulunmuştu.
 
Söz konusu çağrıya henüz net bir yanıt vermeyen Trump, güvenlik  gerekçeleriyle ABD-Meksika sınırına 5,7 milyar dolar bütçe gerektiren bir duvar  örülmesini istemiş ve bu bütçeyi vermeyeceğini açıklayan Demokratları suçlamıştı.
 
ABD'de federal hükümetin yıllık bütçesi henüz Kongre'den çıkıp  onaylanmadığı için ülkede 27 gündür hükümet kapalı bulunuyor.

ETİKETLER