Meclis'in 100. yıl etkinliklerine corona virüs engeli! Ertelendi...

AA |  25 Mart 2020 Çarşamba - 14:36 | Son Güncelleme : 25 03 2020 - 16:54

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis'in 100. yıl etkinliklerinin corona virüs tedbirleri kapsamında ertelendiğini açıkladı.


Meclis Başkanı Mustafa Şentop, TBMM'nin açılışının  100'üncü yıl dönümü dolayısıyla planlanan etkinliklerin ileri bir tarihe  ertelendiğini bildirdi.  Şentop, yaptığı yazılı açıklamada, dünyanın ve Türkiye'nin, insanlığı  derinden etkileyen bir salgınla karşı karşıya olduğu bir dönemden geçtiğini,  küresel düzeyde yaşanan bu salgınla Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın liderliğinde, Sağlık Bakanlığının öncülüğünde ve fedakar sağlık  çalışanlarının gayretiyle büyük bir mücadele yürütüldüğünü belirtti.
Meclis Başkanı Şentop, işini ciddiyetle ve bilimsel titizlikle yürüten  sağlık kadrolarının ve milletin, hayati sayılan tedbirlere riayeti sayesinde bu  salgınla başa çıkılacağına inancının tam olduğunu ifade etti. Bu yıl, istila ve işgal karşısında milletin yiğitçe direnişinin  merkezi ve karargahı olan Gazi Meclisin 100'üncü açılış yıl dönümü olduğunu  anımsatan Şentop, bu çerçevede olmak üzere, geçen yıldan itibaren TBMM'nin  himayesinde, geniş istişarelerin ve değerlendirmelerin ardından çok sayıda  etkinlik planlandığını, bu anlamlı dönemi dolu dolu yaşamak ve yaşatmak için  çalışmalar yürütüldüğünü aktardı. Dünyanın ve Türkiye'nin yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele  yürüttüğü şu aşamada, TBMM'nin açılışının 100'üncü yıldönümü etkinliklerinin  takviminde yeniden bir düzenlemeye gitme mecburiyeti hasıl olduğunu bildiren  Şentop, açıklamasında şunları kaydetti:
 
 "Milli Mücadelenin karargahlığını yapmış TBMM'nin açılışının 100'üncü  yıl dönümü münasebetiyle planladığımız uluslararası ve ulusal sempozyumlar,  konserler, çocuk buluşmaları, konferanslar, tiyatro gösterileri ve  canlandırmalar, fotoğraf ve resim sergileri gibi etkinlikler, uluslararası  camiadan davetlilerin hazır bulunacağı toplantılar, salgının zorunlu kıldığı  sağlık tedbirlerinin başında gelen sosyal mesafeye uymak esasına riayeti  sağlayarak gerçekleştirilemeyeceği için, ileri bir tarihe ertelenmiştir. Salgının  etkilemediği, belgesel gösterimleri, kitap yayınları ve medya paylaşımları,  planlandığı şekilde yürütülecektir. İnanıyorum ki, Türkiye ve dünya bu mücadeleyi  kazanacak ve hayatın olağan akışı devam edecektir. Millet olarak coşkuyla  kutlayacağımız TBMM'nin 100'üncü yıl dönümü için planlanan etkinlikler de bu  mücadeleden başarıyla çıkılmasının ardından daha coşkulu bir biçimde  gerçekleştirilecektir."
 
 Evlerden dışarı çıkılmamasının, başta kronik rahatsızlığı olan ve 65  yaş üstü vatandaşlara yönelik olanlar olmak üzere bütün tedbirlere titizlikle  riayet edilmesinin, salgının etkisizleştirilmesi amacıyla sosyal mesafeye  uyulmasının hayati önemine dikkati çeken Şentop, "Bu tedbirlere hassasiyetle  uyulmasının fedakar sağlık çalışanlarımızın ve her gün evimizde rahat  edebileceğimiz üretimleri gerçekleştiren bütün emekçi kardeşlerimizin işini  kolaylaştıracağını hatırda tutmalıyız." değerlendirmesinde bulundu. Şentop, "?Milletimizin asli hasletlerinden olan tehlike anında birlik  içinde hareket etme kabiliyetine ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, 100 yıl önce  istila ve işgal tehdidi karşısında asil ve cesur bir duruş sergileyen aziz  ecdadımızı, kahraman şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla  anıyorum. Her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf etme kararlılığımızın daim  olması temennisiyle, Cenabıhak'tan milletime ve bütün insanlığa sıhhat ve selamet  diliyorum." ifadelerini kullandı.