Meclis Başkanı Yıldırım'dan ABD açıklaması

AA |  27 Temmuz 2018 Cuma - 14:14 | Son Güncelleme : 27 07 2018 - 15:42

Meclis Başkanı Binali Yıldırım, "Bize tehdit sökmez. ABD tehdit dilinden vazgeçmeli." dedi.


TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ABD Başkanı Donald  Trump'ın, "papaz Andrew Craig Brunson'ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye'ye  yaptırım uygulayacağı" şeklindeki tehdidine ilişkin, "Bize tehdit sökmez, bu  millete tehdit sökmez. Dolayısıyla ABD Türkiye ile ilişkilerini uzun vadede  geliştirmek istiyorsa bu tehdit dilinden vazgeçmesi lazım." dedi. 
 
Çeşitli programlara katılmak için İzmir'e gelen Binali Yıldırım,  Mersinli Camisi'nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını  yanıtladı.
 
Yıldırım, "Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk  yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ABD'li papaz Andrew Craig  Brunson'ın tutukluluğunun 'sağlık sorunları' dikkate alınarak ev hapsine  çevrilmesinin ardından ABD'nin Türkiye'ye yönelik tehditlerine" ilişkin soru  üzerine şunları kaydetti:
 
"Bize tehdit sökmez, bu millete tehdit sökmez. Dolayısıyla ABD Türkiye  ile ilişkilerini uzun vadede geliştirmek istiyorsa bu tehdit dilinden vazgeçmesi  lazım. Türkiye'yi tehdit etmeden önce Türkiye'de bir 15 Temmuz darbe girişiminin  olduğunu ve bu girişimin faali olan, başı olan Feto'nun ABD'de elini kolunu  sallayarak hiçbir kısıtlamaya tabi tutulmadan muhafaza edildiğini unutmamalıdır.  ABD hukuk devletiyse Türkiye de hukuk devletidir. Dolayısıyla hukuk kararına  saygı göstermek durumundadır. Bizim tavsiyemiz ABD'nin bu ucuz tehdit lisanını  bırakması ve Türk halkının güvenini nasıl kazanacak bunun yollarına bakması  lazım."
 
"Kalıcı bir çözüme ihtiyaç var"
 
Yıldırım, bedelli askerlik konusunun seçim öncesi yoğun şekilde  gündeme geldiğini anımsatarak, "Biz de o dönemde buna Sayın Cumhurbaşkanımızla  birlikte kayıtsız kalmadık. 'Seçim sonrası yapacağımız öncelikli işler arasında  bu konu olacak' dedik. Nihayet Meclis yasama dönemini sona erdirmeden bu konuda  düzenleme yaptı." ifadelerini kullandı.
 
Meclisten geçen mevcut bedelli askerlik düzenlemesinin bu konuya  kalıcı bir çözüm getiremeyeceğine işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:
 
"Ancak kısmi çözümler üreten bir düzenleme yerine orta ve uzun vadede  daha kalıcı bir çözüme ihtiyaç var. Önümüzdeki zaman diliminde bunun üzerinde  Meclisimiz kafa yoracak, ilgili kurumlarla koordinasyon yaparak bu konuyu artık  bir daha kamuoyunun gündemine gelmeyecek şekilde çözecektir."
 
Türkiye'de askerlik çağına gelmiş 5,5 milyon gencin bulunduğunu  aktaran Yıldırım, "Bu gençlerin geleceğine yönelik plan yapmaları lazım, karar  vermeleri lazım. Bunun için de önlerini görmeleri lazım." ifadelerini kullandı.
 
Yıldırım, son günlerde yangın ve sel felaketleriyle karşı karşıya  kalan Yunanistan'a taziyelerini ileterek, Yunan halkının acılarını  paylaştıklarını dile getirdi.

ETİKETLER