MEB, lise öğrencileri için evden katılabilecekleri 3 yarışma düzenledi

AA |  21 Mart 2020 Cumartesi - 15:47 | Son Güncelleme : 21 03 2020 - 15:47

"Evde Kodluyorum", "Çevreyi Korumaya Evden Başlıyoruz" ve "Kitap Okuma ve Eleştirel Bakış" isimli yarışmalara, fen, sosyal bilimler ve Anadolu lisesi öğrencileri katılabilecek.Yarışmalarla ilgili ayrıntılı bilgiye "ogm.meb.gov.tr" internet adresinden ulaşılabilecek.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), fen, sosyal  bilimler ve Anadolu lisesi öğrencileri arasında "Evde Kodluyorum", "Çevreyi  Korumaya Evden Başlıyoruz" ve "Kitap Okuma ve Eleştirel Bakış" isimli üç yarışma  düzenleyecek.  
Bakanlık, koronavirüs önlemleri kapsamında 23-27 Mart'ta uzaktan  eğitim görecek öğrencilerin motivasyonunu artırmak, eğitsel ve kültürel  faaliyetlere yönelmesini ve ders dışı aktiviteler yapmasını sağlamak amacıyla  evde hazırlanabilecekleri 3 farklı yarışma planladı.
Bu kapsamda, ortaöğretime bağlı fen, sosyal bilimler ve Anadolu  liselerinde öğrenim gören öğrenciler arasında "Evde Kodluyorum" adlı tasarım ve  kodlama,  "Çevreyi Korumaya Evden Başlıyoruz” adlı geri dönüşüm fotoğraf ve video  yarışması ile "Kitap Okuma ve Eleştirel Bakış" yarışmaları yapılacak.
 
Öğrenciler, "Evde Kodluyorum" yarışmasına oyun veya herhangi bir işi  yerine getirebilen bir yazılımla katılabilecek. 20 Nisan'a kadar başvurulacak  yarışmada, tüm katılımcılara katılım belgesi verilecek. Birinci, ikinci ile  üçüncüye veya takım üyelerine, e-kitap okuyucu cihazları hediye edilecek.  Dördüncü ve beşinci öğrencilere veya takım üyelerine mansiyon ödülü verilecek.
Öğrencilerin eleştirel düşünme ile okuma becerileri kazanarak  düşünceleri ve hayatlarına doğru yön veren bireyler olmasını sağlamanın  amaçlandığı "Kitap Okuma ve Eleştirel Bakış" yarışmasına ise 3 Nisan'a kadar   başvurulabilecek. Yarışmaya öğrenciler, okudukları kitaba ilişkin  zaman, mekan,  yer ve  karakter tahlili, olumlu olumsuz eleştiriler, genel görüşleri ve "Ben  olsaydım bu kitabı şöyle yazardım." şeklindeki özgün metinlerini içeren formla  katılacak. Bakanlıkça yapılan değerlendirmede dereceye giren öğrencilerden ilk  üçü e-kitap okuyucu, dördüncü ve beşinci mansiyonla ödüllendirilecek.
 
"Çevreyi Korumaya Evden Başlıyoruz" adlı yarışmayla ise evde geri  dönüşüm yaparak, doğaya ve çevreye koruyucu katkı sunulması, böylece doğa ve  çevreyi koruma bilincinin oluşması amaçlanıyor. Bunun için öğrenciler, evde geri  dönüşüm kapsamında yaptıkları etkinliğin fotoğrafı veya videosunu çekecek.  Başvuruları 20 Nisan'a kadar alınacak yarışmada öğrencilere katılım belgesi  verilecek, birinci, ikinci ve üçüncüler ile takım üyelerine sürpriz ödüller  takdim edilecek.
Öğrenciler, yarışmalara ilişkin ayrıntılı bilgiye "ogm.meb.gov.tr"  internet adresinden ulaşabilecek.
 

ETİKETLER

MEB yarışma eğitim