Macron'dan Türkiye ve Rusya açıklaması

AA |  30 Ağustos 2018 Perşembe - 23:31 | Son Güncelleme : 30 08 2018 - 23:31

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Türkiye ve Rusya'ya olan ilgimiz, uzun vadede Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri istikrara kavuşturacak ve ilişkilerde daha fazla güç ve tutarlılık sağlayacak bir stratejik ortaklığa sahip olmaktır." dedi.


Fransa Cumhurbaşkanı  Emmanuel Macron, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Finlandiya'nın  başkenti Helsinki'de Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile ortak basın toplantısı  düzenlendi.
 
Niinistö ile görüşmesinde Rusya konusunu ele aldıklarını belirten  Macron, Avrupa'nın savunma ve stratejik olarak tamamen özerkliği kazandığında  Rusya ile ilişkilerini geliştirebileceklerini ifade etti.
 
Macron, "Stratejik vizyonumuz, en yakın komşularımızla savunma  alanında stratejik ortaklığa sahip olmak olmalıdır. Türkiye ve Rusya'ya olan  ilgimiz, uzun vadede AB ile ilişkileri istikrara kavuşturacak ve ilişkilerde daha  fazla güç ve tutarlılık sağlayacak bir stratejik ortaklığa sahip olmaktır." diye  konuştu.
 
AB ile Rusya arasındaki ilişkinin yeniden gözden geçirilmesi  gerektiğini kaydeden Macron, siber güvenlik, savunma ve stratejik ortaklık  konularında AB ile Rusya arasında uygun yeni bir vizyonun da geliştirilmesi  gerektiğini belirtti.
 
Macron, bu konuda Rusya'nın birçok konuda çalışmalar yapması  gerektiğini kaydetti.

ETİKETLER