Libya'da ateşkesi Birleşik Arap Emirlikleri engelledi

15 Ocak 2020 Çarşamba - 14:45 | Son Güncelleme : 15 01 2020 - 15:53

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Libya'da ateşkese Birleşik Arap Emirlikleri'nin engel olduğunu açıkladı.


Libya’daki gayrimeşru silahlı güçlerin  lideri Halife Hafter’in, Rusya'daki müzakere masasından Libya’ya yönelik ateşkes  taslak metnini imzalamadan kalkması sonrası dünya nedenini merak ediyordu.  Başkent Trablus'ta düzenlediği basın toplantısında, Mişri, Moskova'da  Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi ile ülkenin doğusundaki  gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter arasında yürütülen ateşkes  görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Mişri, "Ateşkes görüşmelerinde Hafter tarafında Körfez ülkelerinden  temsilciler de vardı. Bu temsilcilerden biri olan BAE'nin Moskova Maslahatgüzarı,  Libya'da ateşkes anlaşmasının yapılamamasının nedenlerinden biridir." dedi. Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Mişri, "Rusya'nın ateşkes önerisi,  saldırgan tarafın (Hafter güçlerini) kabul edeceği şekilde hazırlanmıştı."  ifadesini kullandı.
 
Moskova'daki Libya krizi görüşmeleri
 
 Türk ve Rus heyetler ile Libya'daki taraflar arasında 13 Ocak'ta  Moskova'da görüşmeler gerçekleştirilmişti. Görüşmede Türk heyeti, UMH'ye eşlik ederken, Rus heyeti ise Hafter ve  Tobruk merkezli Temsilciler Meclisinin Başkanı Akile Salih'i ikna etmeye  çalışmıştı.  Ancak Hafter, uzun uğraşlar neticesinde oluşturulan anlaşma metnini  imzalamamış ve dün sabah saatlerinde Moskova'yı terk etmişti.
 
HAFTER'DEN KÜSTAH ŞART
 
Öte yandan yerel kaynaklar, Hafter'in görüşmelerden bu şekilde ayrılmasının  sebebi olarak, başta Trablus'un güneydoğusundaki Terhune kentinde bulunan 9.  Tugay olmak üzere, sahadaki kuvvetlerini, kontrol edememesini gösterdi. Terhune'deki 9. Tugayın (El-Kaniyat) ya da Kaddafi rejimi  yandaşlarının ateşkese muhalif tavrının, Hafter'in anlaşmayı imzalamadan  Moskova'dan ayrılmasındaki temel nedenlerden biri olduğu belirtiliyor. Hafter'e bağlı güçlerden El-Kaniyat birlikleri adlı grup, sosyal medya  üzerinden yaptıkları açıklamada, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile yapılacak  herhangi bir anlaşmaya karşı çıktı. Söz konusu grup, Hafter milislerinin ülkenin doğusundaki mevzilerine  çekilmesinin, askeri ve siyasi konumunu zayıflatacağı endişesini taşıyor.  Terhune'nin, UMH yanlısı kentlerle çevrili olması da bu korkuyu besliyor.
 AA muhabirine konuşan yetkililer, Hafter'in ateşkesi imzalamasının  "saflarında çatlağa neden olacağı", bazı grupların alınan kararlara karşı  çıkmasının "Hafter'i uluslararası toplum nezdinde zayıf ve kendi güçlerini  kontrol edemez" duruma düşüreceği değerlendirmesinin etkili olduğunu söyledi.
 
Hafter'in şartları
 
Hafter'e yakın medya organları ise, gayrimeşru silahlı güçlerin  liderinin tavrını, anlaşmanın istediği şartları karşılamamasına bağladı. Hafter, Türkiye'nin Libya'da ateşkese öncülük etmemesi, Türk  askerlerinin ülkeden çekilmesi, UMH'nin Türkiye ile imzaladığı anlaşmanın  yürürlüğünün durdurulması ve yine meşru hükümetin imzalayacağı anlaşmalarda  kendisine müracaat etmesini istiyordu. Hafter yanlısı bazı gazeteler bunun da ötesine giderek, onun, UMH  Başkanlık Konseyi'nin feshedilmesi, tüm UMH güçlerinin dağıtılması, milislerinin  çatışmadan Trablus'a girmesi ve kendisinin başkanlık edeceği bir ordu kurulması  şartlarını koştuğunu ileri sürdü.