LGS 4. nakil başvuruları için bugün son gün! MEB-LGS nakil işlemleri

06 Eylül 2018 Perşembe - 7:03 | Son Güncelleme : 06 09 2018 - 7:03

LGS nakil işlemleri devam ediyor. 3 Eylül'de başlayan LGS 4. nakil başvuruları bugün sona erecek. Peki LGS 4. nakil sonucu ne zaman sorgulanabilecek? MEB üzerinden LGS nakil işlemleri nasıl yapılıyor? Sorularının yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz.


LGS nakil işlemlerinin 4. yapılıyor. Bugün tamamlanacak olan LGS işlemlerinin ardından 8 Eylül'de sonuçların açıklanması bekleniyor.

LGS NAKİL SONUCU SORGULAMA EKRANI

LGS NAKİL İŞLEMLERİ HAKKINDA
 
3 Eylül 2018 / Yerleştirmeye Esas 3. Nakil sonuçlarının açıklanması
 
3-6 Eylül 2018 / Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Tercih Başvurularının Alınması 
 
8 Eylül 2018 / Yerleştirmeye Esas 4. Nakil sonuçlarının açıklanması 
 
 
MERKEZİ YERLEŞTİRME NEDİR?
 
Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; Ortaokul Başarı Puanına (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılır. Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Merkezî Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır. 
 
YEREL YERLEŞTİRME NEDİR?
 
Yerel yerleştirme işlemleri okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterlerine göre değerlendirilerek yapılacaktır. Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise pansiyonlu okul yerleştirmelerine yaptıkları tercihler dikkate alınmayacaktır.