Leke, iz ve kırışıklık sonlandırılıyor

AA |  11 Mart 2019 Pazartesi - 16:49 | Son Güncelleme : 11 03 2019 - 16:49

ABD'li bilim insanları tarafından gerçekleştirilen ve sonuçları Kaliforniya'da düzenlenen kongrede açıklanan araştırmayla, leke, yara, akne ve kırışıklık izlerinin, kişinin kendi kök hücrelerinin cerrahi uygulanmadan artırılmasıyla büyük ölçüde ortadan kaldırılabileceği gösterildi.


Kadın Sağlığı Derneği Başkanı Dr. Buğra Buyrukçu, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, güneşe maruziyet, beslenme alışkanlığı, yanlış kozmetik ürün  kullanımı gibi çevresel etkenlerin yanı sıra yaşlanmaya bağlı cilt yapısının  bozulduğunu, çabuk hasar gördüğünü ve lekelenme oranlarının arttığını  söyledi.
 
Cildin yaşlanmasında, genetik faktörlerin yanı sıra uykusuzluk, az su  içme ve yanlış beslenmenin etkili olduğunu vurgulayan Buyrukçu, yoğun şeker  tüketimi ve işlenmiş gıdaların da cildin bozulmasında önem taşıdığını ifade etti.  Buyrukçu, "Cildin kolajen yapısını etkileyen bu ürünlere glikojen ürün deniliyor.  Bunlar vücuda girdiğinde, cildi canlı, esnek ve gergin tutmayı sağlayan kolajen  yapıya tutunuyor. Katı bir hale gelen kolajen yapı ciltte hasara yol açıyor.  Aşırı makyaj, sigara ve alkol kullanımı da bu süreci hızlandırıyor." diye  konuştu.
 
Leke, kırışıklık, derin iz gibi cilt sorunlarında botoks, dolgu ya da  çeşitli kimyasal uygulamaların yapıldığını ancak bunların kalıcı değil geçici  çözüm sağladığını dile getiren Buyrukçu, "Bu uygulamaların sonuçları 3-6 ay  gidiyor. Kalıcı çözüm için formül kişinin kendi kök hücrelerinde saklı. Çünkü  cildin yenilenmesi sağlayan ana faktör fibroblasti denilen kök hücreler. Bu kök  hücreler, kolajen, elasti ve hyalüronik asit sentezliyor. Bunlar cildi sağlıklı  ve gergin tutuyor. Bu nedenle, kök hücre miktarı azalmaya başladığında lekelenme  ve hasar seviyesi artıyor." açıklamasında bulundu.
 
 Yurt dışında bu konuda önemli bilimsel çalışmalar yürütüldüğünü  anlatan Buyrukçu, tıbbın artık kimyasallar yerine vücudun kendi kendini onarması  esasına dayanan immünolojik işlemleri araştırdığını söyledi.
 
Buyrukçu, ciltte zamanla azalan kök hücre sayısının artırılarak daha  uzun süreli ve hatta kalıcı çözüm bulunabilmesi için son olarak ABD'de "Cosmetic  Acupuncture Academy" doktorları tarafından yeni bir araştırmaya imza atıldığını  belirtti.
 
"Ciltte sorunlu bölgede kök hücre artışıyla kolajen ve elastin sentezi  sağlanması" konulu bir araştırma yapıldığını ve sonuçların ABD'nin Kaliforniya  eyaletinde, immünoloji, dermatoloji, plastik cerrahi hekimlerinin katıldığı doğal  uygulamaların ele alındığı bilimsel kongrede paylaşıldığını aktaran Buyrukçu,  "Kişinin kendi hücreleriyle ciltteki leke, iz ve kırışıklığın tamir edilmesine  olanak sağlayan, Natutoks diye isimlendirilen ve 'doğal botoks' şeklinde ifade  edilen bir yöntem geliştirildi. Bu yöntemde hiçbir şekilde bir cerrahi işlem  uygulanmıyor." dedi.
 
Üç aşamadan oluşan ve ciltteki kan dolaşımı artırılarak kök hücrelerin  uyarılmasıyla, bölgedeki hücre miktarının artırılması esasına dayanan yöntemle,  kolajen ve elastin seviyesinin yükseltildiğini kaydeden Buyrukçu, bu şekilde  dokunun yeniden kendini tamir ederek leke ve kırışıklıkları yok ettiğini anlattı.  Buyrukçu, araştırmaya ilişkin şu bilgileri verdi:
 
 "Çalışma, özellikle kontrollü gruplar üzerinde gerçekleştirildi.  Gruplardan bir kısmına Natutoks bir kısmına sadece kolajen artırımı, bir kısmına  ışık tedavisi bir diğer kısmına sadece güneş kremi uygulandı. Araştırma  sonucunda, Natutoks yöntemiyle yüzde 76 oranında başarı elde edildi,  kırışıklıkların büyük ölçüde azaldığı, lekelerin yok olduğu ortaya konuldu.
 
Türkiye'de de uyguladığımız tedavinin, kesinlikle bir yan etkisi  bulunmuyor. Kişinin ilaç kullanıyor olması, kalp, şeker gibi hastalıklarının  bulunması bir engel teşkil etmiyor."
 
Uygulama nasıl yapılıyor?
 
 Tedaviye başlamadan önce ilk olarak cildin derinlemesine temizlenerek,  gözenek ve toksinlerden arındırıldığını belirten Buyrukçu, leke, iz ya da  kırışıklığın belirlenerek, bu kısımların altında ciltte azalmış olan kolajen ve  elastin miktarının artırılmasının hedeflendiğini söyledi.
 
Buyrukçu, bunun için kişinin kendi kök hücrelerinin sorunlu olan  bölgeye daha yoğun aktive olabilmesi amacıyla ciltte kanlanmanın artırılmaya  çalışıldığını ifade etti. Kanlanmanın sağlanması için özel üretilmiş küçük  iğnelerin sorunlu bölgeye batırıldığını dile getiren Buyrukçu, "Cilt altında  kanlanma artışı sağlandıktan sonra yapılanmadan sorumlu kök hücreler de sorunlu  bölgede daha yoğun çalışmaya başlıyor. Yani, söz konusu yöntemle, ciltteki  sorunlu bölgeye özel iğneler batırılarak kanın bölgeye hücum etmesi sağlanıyor ve  yaratılan hasarın artırılarak kök hücrelerin bölgeye ulaşmasıyla yeniden onarım  yapılmasına imkan veriliyor." diye konuştu.
 
Bu aşamalardan sonra cildin yeniden onarılmasıyla ciltteki lekelerin  tamamına yakın bir şekilde yok olduğunu anlatan Buyrukçu, "Derin akne izleri ya  da kırışıklığın da belirgin bir şekilde azalması sağlanıyor. Çünkü, onarımla  birlikte cilt altındaki izlerin yarattığı boşluk hücrelerin aktive olmasıyla  doluyor. Buna bağlı olarak da yara, akne ya da kırışıklığa bağlı derin izler  büyük ölçüde, küçük izler ise tamamen yok oluyor." bilgisini verdi.
 
İğnelerin uygulanmasının ardından cilde bitkisel aroma terapi  uygulandığını belirten Buyrukçu, sözlerine şöyle devam etti:
 
 "Yaklaşık 5 dakika boyunca solüsyonun cilde nüfus etmesi bekleniyor.  Bu uygulamayla da kök hücrenin salınımı ve miktarı artırılıyor. Daha sonrasında  ise kırmızı ışık terapisiyle bu hücrelerin kolajen ve elastin sentezinin artması  için kök hücrenin uyarılması sağlanarak cildin kendi kendini tamir etmesi  bekleniyor.
 
Uygulama 30 yaş sonrasında ihtiyaç duyulan herkese yapılabiliyor,  toplam 16 seans sürüyor ve bittikten sonra yılda bir kez uygulama yeterli oluyor.  Beş yıl sonra uygulamanın tekrar edilmesi gerekiyor. Bu uygulama sonrasında cilt  lekeleri, akne ve kırışıklık izleri büyük ölçüde yok oluyor ve diğer  dermokozmetik uygulamalara gerek duyulmuyor."
 

ETİKETLER