Küçük volkanlar iki çocuğu balçığa gömdü

30 Eylül 2014 Salı - 14:11 | Son Güncelleme : 30 09 2014 - 14:11

Sicilya Adası’nda bulunan her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği mini volkanlar can aldı. 2 çocuk metan gazı patlaması sonucu hayatını kaybetti.


İtalya'nın Sicilya Adası’nda bulunan Agrigento kenti yakınındaki Macalube Doğal Koruma Alanı’nda bulunan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği mini volkanlar, dehşet saçtı.
Giriş çıkışın kontrolsüz olduğu ve hiç bir tedbirin alınmadığı bölgede, iki çocuk metan gazı patlaması sonucu hayatını kaybetti.

Önceki gün jandarma olarak görev yapan Rosario Mulone 7 yaşındaki kızı Laura ve 9 yaşındaki oğlu Carmelo ile mini volkanları görmeye gitti.

Ancak Mulone ailesinin gezisi, metan gazı patlaması nedeniyle tam anlamıyla bir trajediye dönüştü.

Görgü tanıkları, patlamanın etkisiyle yaklaşık bir kaç yüz metrekarelik alandaki balçığın 20 metreyi aşkın yükselip, alandaki herşeyi yuttuğunu söyledi. Patlamanın ardından bölgedeki turistlerin yetkilileri arayarak yardım talep etmesi üzerine Macalube’ye gelen kurtarma ekipleri, patlamanın olduğu alanda oluşan metrelerce derinlikteki bataklık alandan, boğazına kadar balçığa batmış olan jandarma Rosario Mulone’yi kurtardı.

Ambulansla bölge hastanesine kaldırılan baba, "Çocuklarımla birlikte mini volkanların arasında dolaşıyorduk. Bir anda bir gürültü duydum ve çocuklarımı alıp koşmaya başladım. Ancak patlama oldu ve onları kaybettim" diye konuştu.

Bölgede yapılan arama ve kurtarma çalışmaları sırasında metrelerce balçığın altından ilk olarak minik Laura’nın, ardından da ağabeyi Carmelo’nun cansız bedenleri çıkartıldı.

Patlama sırasında bölgede bulunan Alman çift ayakta tedavi edilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Laura ve Carmelo’nun cenazesi, öğleden sonra Macalube’ye 4 km mesafedeki Aragona kasabasında bulunan Madonna di Pompei (Pompei’nin Meryemi) Kilisesi’nde yapılacak dini merasimin ardından toprağa verilecek.

Minik kardeşler ihmal kurbanı mı?

En son 6 yıl önce benzer bir patlamanın olmasına karşın, hiç bir kontrol mekanizması, hatta görevli olmadan bölgenin ziyarete açık olması, “ihmal” iddialarını ön plana çıkardı. Turizm merkezinden çok terkedilmiş bir alana benzeyen bölgede yaşanan trajedi üzerine harekete geçildi ve ihmal olup olmadığının tespiti için soruşturma başlatıldı.

Son büyük patlama 6 yıl önce

Dünyada sayılı bulunan bu tür mini volkanların oluşumu için yoğun metan gazı, tuzlu su katmanı ve yumuşak kil katmanlarının birarada olması gerekiyor. Mini volkanlar, yerin 3 ila 6 bin metre derinliğindeki metan gazının, yüzey çatlaklarından tuzlu su ve kil karışımını yeryürzüne püskürtmesi sonucu oluşuyor.

Belli aralıklarla büyük çaplı patlamalar yaşanıyor. Macalube’de en son 2008’de birbiri ardına büyük patlamalar oluşmuş, patlamalar sırasında şans eseri bölgede kimsenin bulunmaması nedeniyle facianın eşiğinden dönülmüştü.

Macalube bölgesinin de adını “bir şeyin altını üstüne getirmek” anlamındaki Arapça “maklub” kelimesinden aldığı sanılıyor.

(Kaynak: Cnntürk)

ETİKETLER

mini volkan maklub