Krizde yeni perde! Suudi Arabistan şartlarını açıkladı

AA |  02 Ekim 2019 Çarşamba - 9:05 | Son Güncelleme : 02 10 2019 - 9:05

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil El-Cubayr, "Teröre destek vermeyi, kaos, yıkım politikalarına ve Arap ülkelerinin içişlerine müdahaleyi durdurun. Kitle imha silahları ve balistik füze programlarının geliştirilmesini durdurun. " dedi.


Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil  el-Cubeyr, İran'la diyalog için ülkesinin şartlarını açıkladı. 
 
Cubeyr, İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii'nin "Suudi Arabistan,  tavırlarında samimiyetle değişiklik yaparsa görüşme talebini memnuniyetle  karşılarız." şeklindeki açıklamaları üzerine, Twitter hesabından açıklama yaptı.
 
Suudi Arabistan'ın, "İran'la görüşme isteğini bildiren bir mektup  göndermediğini" vurgulayan Cubeyr, ülkesinin diyalogla ilgili şartlarını, attığı  tweetlerle şöyle ifade etti:
 
"Teröre destek vermeyi, kaos, yıkım politikalarına ve Arap ülkelerinin  içişlerine müdahaleyi durdurun. Kitle imha silahları ve balistik füze  programlarının geliştirilmesini durdurun. Normal bir devlet gibi davranın, terörü  destekleyen isyancı bir devlet gibi değil. Suudi Arabistan İran'la Yemen hakkında  konuşmamıştır, konuşmayacaktır da. Yemen, tüm kesimleriyle Yemenlilerin işidir.  Yemen krizinin sebebi, İran'ın rolüdür. İran'da bu rejimin Yemen'de istediği en  son şey barış ve sükunettir."
 
İran yönetiminden Cubeyr'in açıklamalarına yönelik henüz bir yorum  yapılmadı.
 
Daha önce Al Jazeera televizyonuna konuşan İran Meclis Başkanı Ali  Laricani, "Biz, Bin Selman'ın Tahran'la ihtilafları diyalog yoluyla çözme  isteğini içeren açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz. İran'ın kapıları  açıktır." ifadelerini kullanmıştı.
 
İran Hükümet Sözcüsü Rebii, pazartesi günü düzenlediği basın  toplantısında, bölgedeki ülke liderlerinden birinin Suudi Arabistan'ın Tahran  yönetimiyle görüşme talebine yönelik mesajıyla ilgili, Suudi Arabistan'ın  tavırlarında samimiyetle değişiklik yapması durumunda görüşme talebini  memnuniyetle karşılayacaklarını söylemişti.
 
Öte yandan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, İran'la  sorunların çözümünde siyasi ve barışçıl yolların, askeri yoldan daha iyi olduğunu  belirtmişti.
 
Basına yansıyan bilgiler ışığında, Irak'ın İran ve Suudi Arabistan  arasında ara buluculuk için çaba sarf ettiği biliniyor.
 
Öte yandan Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, pazar günü gazetecilere  yaptığı açıklamada, ülkesinin, bölgede gerginliğin giderilmesi konusunda olumlu  rol oynadığını kaydetmişti.
 

ETİKETLER

Suudi Arabistan İran