Kritik ziyaret öncesi 'edepsiz' krizi! Trump açıklama yaptı...

AA |  03 Haziran 2019 Pazartesi - 7:14 | Son Güncelleme : 03 06 2019 - 9:24

ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere ziyareti öncesinde tahtın altıncı sıradaki varisi Prens Harry'nin eşi Sussex Düşesi Meghan Markle'a "edepsiz" demediğini açıkladı.


ABD Başkanı Donald Trump’ın tartışmalı İngiltere  ziyareti bugün başlayacak. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in resmi daveti üzerine İngiltere’ye  gelecek Trump’ın ziyareti 3 gün sürecek. Buckingham Sarayı’nda resmi törenle karşılanacak Trump onuruna akşam  da sarayda yemek verilecek.  Kraliçe 2. Elizabeth’in yanı sıra Trump’ın da konuşma yapması beklenen  yemeği parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasının Başkanı John Bercow, ana  muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn ile Liberal Demokrat Parti  lideri Vince Cable boykot edecek.  Yemekten önce Buckingham Sarayı önünde Trump karşıtı protesto da  düzenlenecek.
 
Kraliçe’nin davetlisi olarak ülkeye gelen devlet başkanlarına tanınan  İngiliz Parlamentosuna hitap imkanı, Avam Kamarası Başkanı Bercow’un engellemesi  nedeniyle Trump’a tanınmayacak.
 Devlet başkanlarının ziyareti sırasında at arabasıyla düzenlenen resmi  geçit de güvenlik kaygıları nedeniyle Trump’a uygulanmayacak.  Trump, diğer devlet başkanlarının tersine Buckingham Sarayı’nda da  konaklamayacak. Trump’ın ABD’nin Londra Büyükelçisi’nin ikametgahında gecelemesi  bekleniyor.
 
May ile görüşme
 
Trump ziyaretinin ikinci gününde Başbakan Theresa May ile bir araya  gelecek. ABD ve İngiliz iş dünyasından temsilcilerin katılacağı bir kahvaltıyla  başlayacak temaslarının ardından iki liderin ortak basın toplantısı düzenlemesi  bekleniyor.  İki lider Portsmouth’da Normandiya Çıkarmasının 75. yılı anma  törenlerine de birlikte katılacak. Törenlerde ikiliye Fransa Cumhurbaşkanı  Emmanuel Macron da katılacak. Trump'ın ziyareti, 7 Haziran'da partisinin liderliğinden istifa edecek  olan May'in başbakan olarak son önemli resmi teması olacak.
 
Ziyaretin 2. gününde de Trump'ın Londra'nın ünlü Trafalgar Meydanı'nda  toplanacak yüzbinlerce kişi tarafından protesto edilmesi bekleniyor.
 
  Prens Charles ile çay
 
Trump ziyareti sırasında İngiltere Veliaht Prensi Charles ve eşi  Cornwall Düşesi Camilla da çay partisinde bir araya gelecek.   Kraliyet ailesinin ABD vatandaşı üyesi Meghan Markle ise başkan  seçilmesinden önce eleştirdiği Trump ile bir araya gelmeyecek.  Trump'ın resmi programı dışında Brexit cephesinin önde gelen  isimlerinden eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile bir araya gelmesi de  bekleniyor. Trump ziyaret öncesinde İngiliz basının yaptığı açıklamalarda, May'in  ardından Muhafazakar Partinin lider adayları arasında yer alan Johnson'a  desteğini de açıkladı. Trump'ın "dostum" diye nitelendirdiği Brexit Partisinin aşırı sağcı  lideri Nigel Farage ile bir araya gelmesinin ise İngiliz hükümetinin girişimiyle  engellendiği belirtiliyor.  Donald Trump, İngiltere’nin AB’den ayrılmasına verdiği destekle dikkat  çekiyor.
 
    Çin krizi
 
  Trump’ın ziyareti sırasında ABD ile İngiltere arasında gerilime yol  açan Huawei krizinin de gündeme gelmesi bekleniyor. İngiltere, Çin şirketine  ülkenin 5G altyapısının inşasında kısmi bir rol vermeye hazırlanırken, Trump  yönetimi böyle bir durumda ABD’nin İngiltere ile istihbarat paylaşımına sınırlama  getireceği tehdidinde bulunuyor. Trump’ın bu konuda ısrar etmesi durumunda  İngiltere’nin de kendi istihbarat paylaşımına sınırlama getirebileceği  belirtiliyor.
 İki ülkenin güvenlik ve istihbarat birimleri arasındaki ilişkiler 2017  yılında Manchester’da düzenlenen bombalı saldırının ardından olaya ilişkin gizli  bilgilerin ABD güvenlik bürokrasisi tarafından bu ülkenin basınına  sızdırılmasının ardından da gerilmişti. Ayrıca Trump yönetiminin Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi  iddiaları etrafında yürütülen soruşturmanın dosyaları üzerindeki gizliliği  kaldırması da İngiliz istihbarat birimlerinin tepkisini çekmişti. İngiliz  tarafının, gizliliği kaldırılan dosyalar yüzünden bazı istihbarat kaynaklarının  tehlikeye girmesinden kaygılandığı İngiliz basınına yansımıştı.
 
Kamuoyunda tepki
İngiliz kamuoyunda da Trump’a karşı büyük bir tepki birikmiş  bulunuyor. Trump’ın yönetime gelir gelmez bazı Müslüman ülkelerin vatandaşlarına  yönelik vize sınırlaması getirmesiyle başlayan tepki, ABD Başkanı’nın  İngiltere’deki bazı aşırı sağ gruplara açıktan destek vermesiyle büyümüştü.  Trump’ın aşırı sağ bir grubun İslam karşıtı videosunu kendi Twitter hesabından  paylaşması İngiliz hükümetinin de tepkisini çekmişti. Trump'ın Londra'nın 3 Haziran 2017'de gerçekleşen terör saldırısının  ardından Twitter üzerinden kentin güvenliğinden de sorumlu olan Müslüman Belediye  Başkanı Sadık Han'ı hedef almıştı. Trump’ın İngiltere’ye devlet ziyaretinin iptali için başlatılan imza  kampanyasına 2 milyona yakın imza atılırken, geçen yaz ülkeye düzenlediği çalışma  ziyareti sırasında da yaklaşık 250 bin kişi Londra’da ABD Başkanı'na karşı  yürüyüş gerçekleştirmişti.
 
 EDEPSİZ KRİZİ
 
Londra ziyareti öncesinde İngiliz gazetesi The Sun'a verdiği mülakatta Markle'ı "edepsiz" diye nitelemesi tartışmalara neden olan Trump, Twitter  hesabından açıklama yaptı.Trump, "Asla Meghan Markle'a edepsiz demedim. Yalan medya tarafından uydurulmuş ve yine hazırlıksız yakalandılar. CNN, New York Times ve diğerleri özür dileyecek mi? Şüpheliyim." ifadesini kullandı.
 
 
The Sun gazetesinin Trump'la röportajına dair haberinde, Trump'ın, eski aktris Markle'ın önceden kendisini "bölücü" ve "kadın düşmanı" olarak tanımladığının hatırlatılması üzerine "bundan haberinin olmadığını" söylediği ve Düşes için "Onun edepsiz olduğunu bilmiyordum." dediği belirtilmişti.
 

ETİKETLER