Kritik MGK toplantısı sona erdi! Dikkat çeken Doğu Akdeniz mesajı

AA |  24 Eylül 2020 Perşembe - 19:50 | Son Güncelleme : 24 09 2020 - 21:00

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Bildirisi'nde, Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin, "Türk milletinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kara, deniz ve havadaki hak ve menfaatlerinin korunması hususunda taviz verilmeyeceği bir kez daha dile getirilmiştir." ifadesine yer verildi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan MGK Toplantısı'nın ardından bildiri  yayımlandı.
 
Bildiride, PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere, milli  birliği, beraberliği ile Türkiye'nin bekasını tehdit eden tüm terör örgütlerine  karşı yurt içinde ve yurt dışında başarıyla yürütülen operasyonlar  hakkında Kurul'a bilgi sunulduğu belirtildi.
 
Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarına ilişkin görüş  farklılıkları üzerinden gerginliği artırmaya tevessül eden aktörlerin  faaliyetlerinin de ele alındığı belirtilen bildiride, "Türk milletinin bugüne  kadar olduğu gibi bundan sonra da kara, deniz ve havadaki hak, alaka ve  menfaatlerinin korunması hususunda taviz vermeyeceği bir kez daha dile  getirilmiştir. Gayrı askeri statüdeki adaların silahlandırılması başta olmak  üzere uluslararası hukuka ve antlaşmalara aykırı hareket eden ülkeler aklıselime  davet edilmiş, bölgedeki doğal kaynakların adilane bir şekilde paylaşımı  konusunda Türkiye'nin her platformda ve öncelikle diyalogdan yana olduğu ifade  edilmiştir." değerlendirmesinde bulunuldu.
 
Bildiride, şunlar kaydedildi:
 
"Bölgesel ve küresel her ihtilafta, daima hakkın, hakkaniyetin,  adaletin yanında yer alan Türkiye’nin, doğu Akdeniz'deki tutum ve eylemlerinin  de aynı çerçevede gerçekleştiği belirtilmiş, Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm  kurumlara ve ihtilaflara müdahil devletlere, ülkemizin bu ilkeli duruşuna ve  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak ve menfaatlerine saygılı olma çağrısında  bulunulmuştur.
 
Suriye ve Libya'da meşruiyet çerçevesinde terörle mücadeleye  ve istikrarın tesisine destek veren Türkiye'nin, bu ülkelerin barışa ve refaha  kavuşması yönündeki tutumunu sürdüreceği belirtilmiştir. Uluslararası toplum da  mazlum milletlerin hürriyetlerini ve kaynaklarını gasbeden gayrimeşru oluşumlar  ve terör örgütleri ile bunları destekleyen aktörlere karşı somut adım atmaya  davet edilmiştir."