KPSS sınav sonuçları açıklandı mı? ÖSYM tarih verdi

05 Haziran 2017 Pazartesi - 11:05 | Son Güncelleme : 05 06 2017 - 11:05

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonuçları için meraklı bekleyiş sürüyor. Binlerce aday tarafından haftalardır beklenen KPSS sınav sonuçlarına ilişkin ÖSYM'den açıklama geldi. İşte KPSS sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih...


KPSS sınav sonuçları için geri sayım sürüyor. ÖSYM tarafından yapılan son açıklamaya göre KPSS sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih belirlendi. İşte ÖSYM'den yapılan KPSS sınav sonuçları açıklaması...

KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
21 Mayıs ve 27-28 Mayıs'ta gerçekleştirilen  KPSS A Grubu Öğretmenlik ve Alan Bilgisi sınavlarının sonuçları 16 Haziran 2017'de ÖSYM'nin resmi internet sayfası üzerinden erişime açılacak. Adaylar sonuç açıklama sistemi üzerinden sonuçlarını sorgulayabilecekler.
 
KPSS: Kamu Personel Seçme Sınavı
 
Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.
 
Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.
 
a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,
 
b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.