Kosova Meclisi, Kosova-Karadağ sınır anlaşmasını onayladı

AA |  21 Mart 2018 Çarşamba - 23:01 | Son Güncelleme : 21 03 2018 - 23:03

Kosova Meclisi, Kosova ve Karadağ arasındaki sınırın yeniden belirlenmesine ilişkin yasa tasarısını onayladı.


Meclisin bugünkü olağanüstü oturumunda, Kosova-Karadağ sınırının  yeniden belirlenmesi anlaşmasına dair yasa tasarısı 11'e karşı 80 oyla onaylandı.
 
"Kendin Karar Al Hareketi" milletvekilleri de oylamayı engellemek  amacıyla gün içerisinde 4 kez göz yaşartıcı bomba atarak oturuma ara verilmesine  sebep oldu.
 
İlk göz yaşartıcı bombanın atılmasından sonra oturuma ara verilmesiyle  genel kurul salonunu terk eden milletvekilleri, yaklaşık bir saat sonra içeri  girdiklerinde 2'nci, günün ilerleyen saatlerinde de diğer 2 göz yaşartıcı bombası  atıldı.
 
Bu olaya ilişkin "Kendin Karar Al Hareketi"nin 7 milletvekili,  polislerce Meclisten uzaklaştırıldı.
 
Oturumun gerçekleştirildiği esnada Kosova Meclis binasına yönelik  taşlı saldırıda ise bazı camlar kırılırken, olaya ilişkin 3 şüpheli yakalandı.
 
Kosova-Karadağ sınır anlaşmanın onaylanmasının yanı sıra yolsuzlukla  mücadele konusu da Kosova vatandaşlarına yönelik vize serbestisi için şart olarak  görülüyor.
 
Anlaşma, hükümetler arasında 26 Ağustos 2015'te Viyana'da imzalanmış,  Karadağ Meclisinde onaylanmış ancak Kosova Meclisinde bugüne kadar  onaylanmamıştı.
 
İki ülkenin cumhurbaşkanları Haşim Thaçi ve Filip Vujanovic, 16 Şubat  2018'de Kosova ile Karadağ arasındaki sınır anlaşması yasa tasarısına ekleme ve  değişiklik yapılmasını öngören bildiriyi imzalamıştı.
 
Anlaşmanın onaylanması için oyların 3'te 2'si, yani 120  milletvekilinden 80'inin lehte oy kullanması gerekiyordu.