Kocaeli'de kuru yük gemisi karaya oturdu

DHA |  16 Şubat 2019 Cumartesi - 12:04 | Son Güncelleme : 16 02 2019 - 12:04

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde Litvanya bandıralı kuru yük gemisi karaya oturdu.


Alınan bilgiye göre, Babalı Dikili mevkisinde Litvanya bandıralı kuru  yük gemisinin kıyıya sürüklendiği ihbarı üzerine bölgeye, Kıyı Emniyeti Genel  Müdürlüğü, jandarma ve itfaiye ekipleri yönlendirildi.
 
"Fehn lyra" adlı kuru yük gemisi, daha sonra kıyıya yaklaşık 1 mil  uzaklıkta karaya oturdu. 89 metre uzunluğunda ve 2 bin 967 grostonluk gemide  bulunan 8 kişilik mürettebatın, çalışma yaptığı görüldü.
 
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı 24 kişilik tahlisiye can  kurtarma ekibi, jandarma ve itfaiye ekiplerinin kıyıda hazır bekletildiği konuyla  ilgili gemi kaptanının yardım taleplerinin olmadığını bildirdiği öğrenildi.
 
 
PERSONEL GEMİDEN AYRILMAK İSTEMEDİ
 
Litvanya bandıralı 'Fehn Lyra' isimli 2967 grostonluk, 14 metre genişliğinde ve 89 metre uzunluğunda olan kuru yük gemisi, saat 03.00 sıralarında Kandıra Babalı Mevkii'nde karaya oturdu. Etkili olan rüzgar nedeniyle sürüklenerek, karaya oturan geminin yardım çağrısı üzerine bölgeye Kıyı Emniyeti, Sahil Güvenlik ve Jandarma ekipleri sevk edildi. Boş olan geminin personeli ile irtibat kurulurken, 8 personel gemiden ayrılmak istemedi. Kıyı Emniyeti ekipleri, sahilde çadır kurarak, olası bir tahliye çalışması için hazır bekledi. Gemi personelinin gemiyi kurtarabilmek için çalışmalar yaptığı bildirildi.