Kısa çalışma ödeneğine başvuranların sayısı 3 milyonu geçti!

AA |  22 Nisan 2020 Çarşamba - 17:38 | Son Güncelleme : 22 04 2020 - 17:38

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında, 270 bine yakın firmadan 3 milyonun üzerinde işçi için başvuru yapıldığını belirterek, "3 milyon başvuruya ulaşmamız, 3 milyon işçimizi, işverenlerimizin istihdam akdi içinde tuttuğunu gösteriyor" dedi.


Bakan Zehra Zümrüt Selçuk "Kısa Çalışma Ödeneği" programında  konuştu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), video konferans yöntemi ile  "Kısa Çalışma Ödeneği"ne ilişkin program düzenledi. Programa Bakan Selçuk'un yanı  sıra TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve ilgili bürokratlar katıldı.  Pandemi sürecinde SGK ve İŞKUR'un hizmetlerini kolaylaştırıcı adımlar  atıldığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde ekonomik istikrar kalkanı  paketinin açıklandığını anlatan Selçuk, paketin 100 milyar liralık kaynağa  karşılık geldiğini hatırlattı.
 
Paketten sonra da ekonomik ve toplumsal hayatta eşine rastlanmadık  tedbirleri hayata geçirmeye başladıklarını söyleyen Selçuk, bunların başında Kısa  Çalışma Ödeneğinin kapsamlı şekilde devreye sokulmasının geldiğini belirtti.  Selçuk, ödenekten yararlanmak için gereken prim ödeme gün sayısı  600'den 450 güne, 120 günlük hizmet akdine tabi olma şartını 60 güne  indirdiklerini anlatarak, "Böylelikle hem çalışanlarımıza bir gelir desteği  sunmayı hem de işverenimizin ekonomik anlamda dirençlerini artırmayı  hedefliyoruz." diye konuştu.
 
İşçilere, son 12 aylık prim esas kazançlarının yüzde 60'ının İŞKUR  tarafından ödendiğini, bunun işçinin net ücretinin yüzde 75-78'ine karşılık  geldiğini anlatan Selçuk, ödenekten faydalanan işçilerin genel sağlık sigortası  primlerinin de karşılandığını kaydetti. Ödenek için son süreçte, geçen 15 senede olmadığı kadar başvuruda  bulunulduğunu aktaran Selçuk, günlük ortalama yüz bin talep aldıklarını,  ödenekten yararlanma koşullarının kolaylaştırılmasının başvuru sayısını  yükselttiğini bildirdi. Bu süreçte ödemeleri yapmak için kolaylaştırıcı önlemler alındığını  aktaran Selçuk, son yasal düzenlemeyle tespitlere ilişkin süreci ödeme sonrasına  bıraktıklarını, bunun da ödemeleri hızlandırdığını ifade etti.
 
Selçuk, mart ayına ilişkin hak edilen ödemeleri tamamladıklarını  bildirdi. İşçileri ve istihdamı korumak için iş akitlerinin feshinin  kısıtlanmasına ilişkin düzenleme yapıldığını anımsatan Selçuk, böylelikle çarklar  eski hızıyla dönmeye başladığında işletmelerin hiçbir işçiyi kaybetmeden üretime  daha kolay adapte olacaklarını kaydetti. Fesih kısıtıyla birlikte pandemi dönemi ücretsiz izin nakdi ücret  desteği getirildiğine ve bundan yararlananların da genel sağlık sigortası  primlerinin karşılandığına dikkati çeken Selçuk, bu yıl için 75 liralık asgari  ücret desteğinin sürdürüleceğini, böylece asgari ücret üzerinden de 7 milyar  liraya yakın destek sağlanacağını anlattı.
 
  270 bin kadar firmadan 3 milyondan fazla işçi için başvuru
 
 Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği başvurularına ilişkin, "Şu ana kadar 3  milyonu aşkın başvurumuz oldu, 270 bine yakın firmamız söz konusu. 3 milyon  başvuruya ulaşmamız, 3 milyon işçimizi, işverenlerimizin istihdam akdi içinde  tuttuğunu gösteriyor. Zaten fesih kısıtıyla beraber bütün çalışanlarımız da  istihdam koruması altına alınmış oldu." dedi. Başvuruların geldiği iş yerlerinin işçi sayılarına ve sektörlere  ilişkin istatistikleri aktaran Selçuk, bu verilere göre alınacak tedbirlerin  konuşulacağını ifade etti. En önemli konulardan birinin Kısa Çalışma Ödeneği başvurularının  düzgün yapılması olduğunu söyleyen Selçuk, bazı başvuruları mükerrer ya da  eksiklerle aldıklarını bildirdi. Ödenekten faydalanmada sektör veya işçi sayısına ilişkin kısıtlama  bulunmadığını vurgulayan Selçuk, bütün işletmelerin başvuruda bulunabileceğini  belirtti.
 
Selçuk, "Olağanüstü bir durum yaşıyoruz. Bütün dünya pandemi süreciyle  mücadele etmeye çalışıyor. En başından sağlık, ekonomi, çalışma hayatı ve sosyal  hayata dair aldığımız tedbirlerle şu anda süreci başarıyla yürütüyoruz. Hızlı bir  şekilde yürütmeye gayret ediyoruz. Bu sizlerin de sahadaki destekleriyle oluyor."  diye konuştu.İşçi, işveren ve devletin milli seferberlik ruhuyla bu süreci  atlatacağını kaydeden Selçuk, ekonomi tekrar canlandığında üretimin eskisinden  daha canlı şekilde devam edeceğine inandıklarını bildirdi.
 
 Selçuk, "Herkesin tek gayesi, çalışanlarımızı gelir desteksiz  bırakmamak. Cumhurbaşkanımızdan da aldığımız talimat buydu. Çalışanlarımızın  mutlaka yanında olacağız, istihdamı koruyacağız, işletmelerimizin de iş  yerlerimizin de firmalarımızın da ekonomik ve mali direncini güçlü kılacağız."  dedi.
 
  "İstihdamın artacağına inanıyoruz"
 
 Bakan Selçuk, açıklamalarının ardından soruları yanıtladı. "Kısa çalışma ödeneğinden tüm sektörler yararlanıyor mu?" sorusu  üzerine Selçuk, bu konuda herhangi bir sektör kısıtlamasının olmadığını, herkesin  başvurabileceğini tekrarladı. Başvurularda, uygunluk aradıklarını ifade eden Selçuk, bunda, firmanın  ya tamamen işleri durdurması ya da 3'te 1 oranında çalışması kriterlerinin  olduğuna işaret etti.  İşsizlik Sigortası Fonu'nun böyle günlerde hem işverenin direncini  artırmak hem de çalışanın istihdamını korumak için olduğunu vurgulayan Selçuk,  işverenlerden, koronavirüs salgını geçtikten sonra istihdamın artırılması için  söz istedi.
 Selçuk, Türkiye'nin dünyaya, "Biz hem pandemi sürecini atlattık hem de  istihdamı artırarak bu yılı kapattık" mesajını vereceğine inandığını, bunda da  TOBB'un öncülüğünün önem arzettiğini dile getirdi.
 
   "Uygunluk tespiti ödeme sonrasında"
 
  Kısa çalışma ödeneğiyle ilgili işverene "başvurunuz kabul edilmiştir"  diye mesaj gönderildiğini belirten Selçuk, "Uygunluk tespitini biz ödeme  sonrasına çevireceğiz. Şu aşamada bizim nisan-mayıs ayı için en önemli hedefimiz  bunu hızla ulaştırabilmek sizlere." dedi.
 Selçuk, uygunluk tespitlerinin geçmişteki gibi değil, daha kolay  olacağına işaret etti.  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bakan Selçuk'un "Sene sonunda kaç  milyon istihdam sağlayacağız?" sorusu üzerine, "Koronanın dünya üzerine etkisi ne  olacak, Türkiye ekonomisi, dünya ekonomisine etkisi ne olacak ona göre tabii.  Biz, özellikle Türk işverenleri olarak yanında çalıştırdığı kişilerle gurur duyan  işverenleriz." yanıtını verdi. İşverenler arasında bir anket yapacaklarını belirten Hisarcıklıoğlu,  bunu İŞKUR ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ileteceklerini ifade  etti.  Bakan Selçuk, program sonunda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk  Bayramını kutlayarak, "Asırlık bir dönem bitirdik. İnşallah bundan sonraki  süreçte Türkiye'nin daha müreffeh, daha dinamik, üretken bir dönemine şahitlik  edeceğiz." diye konuştu.  Ramazan ayında da salgına karşı evlerde kalınarak sosyal mesafe  kuralına uyulmasını isteyen Selçuk, bu süreçte işverenlerin, çalışanların  Türkiye'nin zorlukları aşabileceğini gösterdiğini söyledi.