Kıbrıs görüşmelerinde taraflar haritalarını sundu

AA |  11 Ocak 2017 Çarşamba - 21:13 | Son Güncelleme : 11 01 2017 - 22:45

Haritalar, iki tarafın harita uzmanlarının kontrollerinin ardından yerel saatle 19.50'de BM'nin çelik kasasına alınarak kilitlendi


Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için İsviçre'deki  Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde devam eden müzakerelerin son gününde  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lideri  Nikos Anastasiadis kendi haritalarını sundu. 
 
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, haritalar, iki tarafın  harita uzmanlarının kontrollerinin ardından BM'nin çelik kasasına alınarak  kilitlendi.
 
 
BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, bugün  düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'taki tarafların kendi haritalarını bugün  sunacaklarını, haritaların BM'nin muhafazası altında olacağını ve kamuoyuyla  paylaşılmayacağını duyurmuştu.
 
Eide, bazı medya organlarında yayınlanan haritaların gerçeği  yansıtmadığını, konunun çok hassas olduğunu, haritayı sadece Kıbrıslı iki lider  ve iki harita uzmanı ve kendisi de dahil sadece beş kişinin göreceğini  belirtmişti.
 
KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu da bugün BM Cenevre  Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, "Toprak oranı konusunda Mont  Pelerin'de sağlanan bir uzlaşı vardı. Rum tarafının yüzde 28,2 ve Türk tarafının  yüzde 29,2 diye yakınlaşması söz konusuydu. Taraflar bu çerçevede BM'ye  haritalarını sunacaklar" ifadesini kullanmıştı.
 
Öte yandan Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs konusunda yarın  gerçekleştirilecek uluslararası konferans öncesi saat 09.35’te İngiltere  Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve  Amerika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ile BM Cenevre Ofisi'nde bir araya  gelecek.
 
Yarın uluslararası konferans düzenlenecek
 
Pazartesi başlayan ve biraz önce sona eren müzakerelerden ardından, BM  Genel Sekreteri Antonio Guterres, yarın garantör ülkelerin katılımıyla  düzenlenecek uluslararası konferansın açılışını yapacak.
 
Garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere dışişleri bakanları  ile adanın her iki tarafından delegasyonların katılacağı uluslararası konferansın  ana gündem maddesi "Güvenlik ve Garantiler" olacak. Konferansta Avrupa Birliği de  "gözlemci" sıfatıyla yer alacak.
 
'AB KONULARI İLE İLGİLİ KONUŞTUK'
 
KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cenevre'deki  Kıbrıs müzakerelerinde tarafların bu akşam karşılıklı olarak haritalarını BM’ye  teslim edeceklerini bildirdi. 
 
Burcu, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, "Toprak  oranı konusunda Mont Pelerin'de sağlanan bir uzlaşı vardı. Rum tarafının yüzde  28,2 ve Türk tarafının yüzde 29,2 diye yakınlaşması söz konusuydu. Taraflar bu  çerçevede BM'ye haritalarını sunacaklar" dedi.
 
Sözcü Burcu, BM harita uzmanının, Rum ve Türk harita uzmanlarıyla  varılan mutabakat çerçevesinde teknik çalışmasını tamamlayıp haritaları koruma  altına alacağını ifade etti.
 
Müzakerelerde, Birleşik Kıbrıs'ın anayasasının değiştirilmesi,  yenilenmesi gerekirse bu değişikliğin hangi kurallar çerçevesinde yapılacağının  tartışıldığını belirten Burcu, şunları söyledi:
 
"Birleşik Kıbrıs'ta en yüksek yargı organı Federal Yüksek Mahkeme  olacak. Federal Yüksek Mahkemede temsil eşittir. Yani eşit sayıda Türk ve Rum  yargıç olacak. Doğaldır ki bazı karar alma süreçlerinde toplumsal ayrışma  olabilir. Yüksek Mahkeme bu karar alma kapasitesini kaybedebilir. Bu kapasitesini  kaybetmesin diye Tıkanıkları Açma Mekanizması ne olabilir onu konuştuk. Öte  yandan Ekonomi ve AB konuları ile ilgili konuştuk."
 
Cenevre'deki Kıbrıs müzakerelerinin başarılı geçtiğine yönelik BM'den  yapılan açıklama hakkında Burcu, "Başarı için illaki bir referandum tarihi almak  gerekmez. Önemli olan politik çerçevenin ortaya çıkması veya bu politik çerçeveyi  ortaya çıkaracak çok yakın bir aşamaya gelmiş olmamızdır" dedi.
 
BM Cenevre Ofisi'nde yarın düzenlenecek uluslararası konferansa, KKTC  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lideri Nikos Anastasiadis ile garantör  ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin dışişleri bakanları katılacak.  Avrupa Birliği (AB) de "özel gözlemci" statüsünde görüşmelerde yer alacak.
 
'KIBRIS İÇİN EN İYİ ŞANS'
 
Eide, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği ve uluslararası basın  mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği basın toplantısında soruları cevapladı.
 
Yarın garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'ye ilaveten  Avrupa Birliği'nin (AB) de "özel gözlemci" statüsünde katılacağı uluslararası  konferansın muhtevasına ilişkin bir soru üzerine Eide, göreve 11 gün önce  başlayan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in garantör  ülkelerin Dışişleri Bakanları ve Kıbrıslı liderlerle sürekli doğrudan iletişim  halinde olduğunu söyledi.
 
"Konferansta harita konusu ele alınmayacak"
 
Eide, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Theresa  May ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın müzakere sürecine dahil olup  olmayacağına ilişkin bir soru üzerine, şöyle konuştu:
 
"Şu gerçeği biliyorum ki onlar süreci çok yakından takip ediyor. Kendi  aralarında, benimle, uzmanlarla ve benim Genel Sekreterim ile zaten telefon ile  iletişim, doğrudan iletişim halindeler. Dolayısıyla yarın fiziksel olarak  Cenevre'de olmasalar dahi onlar da kesinlikle sürecin içinde."
 
Yarın düzenlenecek konferansın BM gözetiminde yapılacağını aktaran  Eide, açılışı Genel Sekreter Guterres'in yapacağını anımsattı. Eide, "Güvenlik ve  garantiler" temel başlığının görüşüleceği konferansta, harita konusunun ele  alınmayacağını vurguladı.
 
"Kıbrıs için en iyi şans"
 
Müzakerelerin Kıbrıs için son şans olduğu yorumları ve müzakerelerde  çözüme ulaşılan sorunlarla ilgili bir soru üzerine de Eide, "Bazılarına derin,  bazılarına çok derin olmasa da bütün sorunlara dokunduk. Temelde en zor konulardı  ve bunlara örnek olarak güvenlik ve garantiler, mülkiyet, yönetim ve güç  paylaşımı ve bugün öğleden sonra da toprak konusunu verebilirim. Şansa gelince,  kesinlikle ikna olduğum bir şey varsa bunun (Kıbrıs için) en iyi şans olduğudur."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Eide, KKTC'li bir gazetecinin, "Buranın en iyi şans olduğunu  söylediniz. Buradan referandum tarihi ile dönme ihtimalimiz var mı? şeklindeki  sorusu üzerine de Eide, "Başarıya ulaşmak için buradan referandum tarihiyle  ayrılmamız gerekmiyor. Çünkü, buradan karşılıklı tam anlayışla mükemmel bir  şekilde mutlu ayrılmak mümkün." şeklinde konuştu.
 
Kıbrıslı liderler, geçen kasım ayında İsviçre'nin Mont Pelerin  kasabasında düzenlenen zirvenin istenen sonucu vermemesinin ardından 1 Aralık’ta  adada bir araya gelerek müzakerelere devam ve ocak ayında Kıbrıs ile ilgili  uluslararası bir konferans gerçekleştirme kararı almıştı.
 
Kıbrıs müzakereleri, "ekonomi, Avrupa Birliği, mülkiyet,  yönetim-güç paylaşımı, toprak ile güvenlik ve garantiler" olmak üzere 6 temel  başlıktan oluşuyor.