Kanada tarihinin en büyük orman yangını söndürülemiyor

AA |  30 Ağustos 2018 Perşembe - 19:26 | Son Güncelleme : 30 08 2018 - 19:26

British Columbia Eyaleti Orman Bakanlığının açıkladığı son verilere göre, 534 ayrı noktadaki yangınlar devam ediyor. Yanan 13 bin kilometrekarelik alan, ülke tarihinin en büyük orman yangını olarak kayıtlara geçti. Geçen yılki orman yangınlarında, toplam 12 bin 161 kilometrekarelik alan kül olmuştu.


Eyalet hükümetinin daha önce ilan ettiği olağanüstü hal uygulaması  devam ederken 21 bin 800 kişiye evlerinden tahliye edilebilecekleri tebligatı  yapıldı. Bakanlık, bu yıl bin 467 farklı noktada orman yangını çıktığını,  bunlardan 443’üne insanların neden olduğunu, geri kalanının ise yıldırım düşmesi  veya başka doğal nedenlerle meydana geldiğini duyurdu. Bakanlık, yangınlar için  350 milyon Kanada doları harcandığını, çalışmaların devam ettiğini açıkladı.   
 
Söndürme çalışmalarına askerler de katılıyor 
 
British Columbia Acil Durum Merkezi açıklamalarına göre, orman  yangınlarının çoğu halen kontrol altına alınamadı. Etkili olan sıcaklar ve zaman  zaman düşen yıldırımlar nedeniyle yangın bölgelerine yenileri ekleniyor.  Eyaletteki yangınlarda 4 binden fazla itfaiyeci ve gönüllü görev yapıyor.
 
Kanada Ulusal Savunma Bakanlığı, yangınla mücadele çalışmalarına  katılmak üzere daha önce sevk ettiği 200 askere ilaveten yeni birlikleri bölgeye  gönderdi. Bölgedeki yangınla mücadele çalışmalarında  Alberta, New Brunswick,  Quebec, Saskatchewan eyaletlerinden gelen itfaiyecilerin yanı sıra Avustralya Meksika ve Yeni Zelanda’dan da itfaiyeciler de görev yapıyor. 
 
  
 

ETİKETLER