Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı tüneli tamamlandı

AA |  06 Kasım 2019 Çarşamba - 16:29 | Son Güncelleme : 06 11 2019 - 16:29

Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı tünellerinin tamamlanması üzerine Fulya'da tünel açma makinesi (TBM) çıkarma töreni düzenlendi.


Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem  İmamoğlu, tek yönde 70 bin kişiye hizmet verecek olan hattın toplu taşımada büyük  fayda sağlayacağını belirterek, "Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy hattında buradaki  kazı çalışmalarında karşılaşılan tarihsel bulgulardan dolayı, ne yazık ki biraz  daha zamana ihtiyaç var. Mecidiyeköy-Mahmutbey hattımızı ise inşallah önümüzdeki  yılın ilk çeyreğinde hizmete açacağız." diye konuştu.
 
"BELTUR gibi çok nitelikli iştiraklerimiz var"
 
Tünel açma makinesinin (TBM) vinçle tünelden çıkarılmasıyla biten  tören sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İmamoğlu, Eminönü'ndeki  balık-ekmek tekneleriyle ilgili yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasından  sonra nasıl bir yol izleneceği ve meydan düzenlemesinin nasıl olacağına ilişkin  soruya şu yanıtı verdi:
 
"İBB’nin ya da kamunun sadece orada değil, İstanbul'un muhtelif  yerlerinde bazı alanları tahsis etme, ihaleyle verme gibi bir takım usulleri var.  Bunlar, kalıcı mülk değil. Birinin babadan oğula geçmesi muhtemel bir alan değil.  Orada nitelikli, gerçekten hijyenik, insanlara hizmet etmekte duruşu olan bir yer  olması lazım. Bu konuda bizim iştiraklerimiz var. BELTUR gibi çok nitelikli  geçmişten bugüne işler yapan. Bu konuda arkadaşlarımızın çalışmaları var. Bize  sunacaklar en doğru kararı orada vereceğiz. Biz kültürün yaşamasından yanayız.  Orada çalışan mağduriyetine bakılır. Eğer orada bir iş varsa o iş yapılıyor ise  en yetenekli kimler var ise ihtiyaç olduğunda oradan da insanlar çalışacak.  Kimsenin ekmeğiyle işimiz yok. Ama ticari olarak bakarsanız bir işin alındığı  zaman gibi bittiği zaman da var. Vicdana ahlaka hukuka kültüre uygun  yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın."
 
 
Beşiktaş'ta Özel Halk Otobüsü şoförünün yol açtığı kaza sonrası  denetim ve yaptırımlarla ilgili soruyu da yanıtlayan İmamoğlu, tavizsiz olarak  daha sıkı denetimler yapacaklarını ve halk otobüslerinde tekelleşmeye izin  vermeyeceklerini söyledi.
 
Hatta toplam 19 istasyon var
 
Kabataş-Mahmutbey hattının toplam uzunluğu 24,5 kilometre. 19  istasyondan oluşan hat, tek yönde 70 bin yolcu kapasitesine sahip olacak,  Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Esenler ve  Bağcılar ilçelerinden geçecek. Kabataş İstasyonu’nda, Kabataş-Taksim Füniküler  Hattı ile Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’na entegre olacak yeni hat,  Yenikapı-Mecidiyeköy Hattı ile de entegre olacak.
 
Öte yandan Karadeniz Mahallesi İstasyonu’ndan  Habibler-Edirnekapı-Topkapı Hattı da entegrasyon noktalarından biri. Son  entegrasyon ise Mahmutbey İstasyonu’dan  Otogar-Bağcılar-Kirazlı-Başakşehir-Olimpiyat Metro Hattı ile olacak.