Jeotermal su kaynağı Ağrı'nın umudu oldu

13 Temmuz 2018 Cuma - 16:18 | Son Güncelleme : 13 07 2018 - 16:18

Ağrı Valisi Süleyman Elban, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile yaptıkları 3,5 milyon liralık protokolün ardından başarılı bir sondaj çalışması gerçekleştirildiğini belirterek, "Bin 500 metrelik kuyumuzda çıkan suyumuzun sıcaklığı 48 derecedir. Bu su kaynağı, bölgeye yapılacak 30 civarındaki otelin jeotermal su ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir" dedi.


 
Ağrı Valisi Süleyman Elban: - "Yaklaşık bin 500 metre derinlikte bir sondaj yapıldı. Bu  sondaj için İl Özel idaremiz ile MTA arasında yapılan protokolün bize yaklaşık  3,5 milyon liralık bir maliyeti oldu. Bu çalışma neticesinde çıkan suyumuzun  sıcaklığı 48 derecedir" - "Bu su kaynağı, bölgeye yapılacak 30 civarındaki otelin  jeotermal su ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir"
 
Ağrı'da İl Özel İdaresi ve MTA Genel Müdürlüğünce 2 ay önce başlatılan  çalışmalar tamamlandı ve jeotermal su kuyusunun açılışı yapıldı.
Açılış dolayısıyla Ağrı-Van karayolu üzerindeki havaalanı kavşağında  program düzenlendi.Ağrı Valisi ve Belediye Başkan Vekili Süleyman Elban, açılışta yaptığı  konuşmada, tarifi imkansız mutluluk içinde olduğunu söyledi.Geçen yıl eylül ayında Ağrı'da özelikle il merkezi civarında jeotermal  kaynak bulunduğu konusundaki düşüncelerini MTA ile paylaştıklarını aktaran Elban,  "Onlar da uzman ekiplerini bize gönderdiler. İki defa farklı çalışma grupları ile  birlikte yaklaşık iki aylık bir etüt çalışması neticesinde bulunduğumuz bu alanda  sondaj kararı alındı ve bu karar doğrultusunda bölgede sondaj çalışması başladı."  diye konuştu.
 
"Jeotermal su kaynağı ilimizin gelişimi için itici güç"
Elban, çalışmanın neticesinde arzu ettikleri miktar ve derecenin  üzerinde bir jeotermal kaynağa ulaşıldığını belirterek, şöyle konuştu:
 "Yaklaşık bin 500 metre derinlikte bir sondaj yapıldı. Bu sondaj için  İl Özel İdaremiz ile MTA arasında yapılan protokolün bize yaklaşık 3,5 milyon  liralık bir maliyeti oldu. Bu çalışma neticesinde bin 500 metrelik kuyumuzda hali  hazırda çıkan suyumuzun sıcaklığı 48 derecedir. Bu, kaplıca için gerekli olan  sıcaklığın üzerinde bir derece ve bu bizim için memnuniyet verici. Öte yandan  kuyumuzda saniyede 38 litre su çıkmakta. Bu su kaynağı, bölgeye yapılacak 30  civarındaki otelin jeotermal su ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir. İlimiz  için, ilimiz ekonomisi için, istihdam için çok ama çok önemli bir proje ve kaynak  olduğunu ve ilimizin gelişimi için çok itici bir güç olduğunu değerlendiriyoruz."
 
 Bölgenin ulaşım konusunda da avantajlı olduğunu anlatan Elban, "Bizim  bu alanla ilgili, bu jeotermal bölgeye ve kaplıca merkezine havaalanına gelecek  insanlar isterse yürüyerek gelebilecek diye iddiamız vardı. Dolayısıyla bu  iddiamızın da doğruluğunu ispatlamak için bu yıl sona ermeden hemen  havaalanımızın kavşağından bu alana yaklaşık 140 metrelik köprü de yapıyoruz.  Dolayısıyla bu alanı Ağrı-Van karayoluna kestirmeden bağlıyoruz. Bu, alanın  ulaşım açısından da cazibesini ciddi miktarda arttıracaktır." diye konuştu.
 
  Bulunulan alanın 600 dönüm üzerinde olduğunu dile getiren Elban, şöyle  devam etti:
 "İnşallah kısa süre içinde temelini atacağımız kayak merkezi ile  birlikte bu jeotermal alanın çok ciddi bir cazibe merkezi haline geleceğini  düşünüyorum. Tabi bu sondajı yaparken birçok kişinin emeği ve katkısı var. Her  şeyden önce biz bu görüşmeleri yaptığımızda bu alandaki arkadaşlarımızın buraya  gelmesi, çalışması ve bu nitelikteki bir aracın MTA Genel Müdürlüğünün  envanterinde çok sınırlı olmasına rağmen çok kısa bir süre içerisinde  gönderilmesini sağlayan Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'a, Enerji  Bakanımız Sayın Fatih Dönmez'e ve MTA Genel Müdürümüz Sayın Cengiz Erdem Bey'e  huzurlarınızda çok ama çok teşekkür ediyorum."
 
 
Konuşmaların ardından vana açılarak su akıtıldı.
 
Açılış programına, MTA Van Bölge Müdürü Çetin Kartal, il genel meclis üyeleri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.