Japonya'dan ABD'ye ret!

AA |  19 Ekim 2019 Cumartesi - 13:12 | Son Güncelleme : 19 10 2019 - 13:12

Japonya, ticari gemilerini korumak için ABD liderliğindeki koalisyona katılmayacak. Tokyo hükümeti, Orta Doğu'daki petrol gemilerini korumak için kendi askerlerini bölgeye sevk edebilir.


Japonya'nın Orta Doğu'daki ticari gemilerini  korumak için ABD liderliğindeki koalisyona katılmama kararı aldığı bildirildi. 
 Kyodo'nun haberine göre, Kabine Sekreteri Yoşihide Suga düzenlediği  basın toplantısında, Başbakan Abe Şinzo'nun bakanlara "ticari gemilerin korunması  için Japonya'nın Orta Doğu'ya kendi savunma kuvvetlerini sevk etmesi konusunda  çalışma yapması" talimatı verdiğini belirtti. "Japonya kendisi çaba gösterecek" diyen Suga, Umman Körfezi, Umman  Denizi'nin kuzeyi ve Kızıldeniz ile Aden Körfezi'ni bağlayan Bab'ül Mendeb  Boğazı'nın Japon kuvvetlerin gönderilebileceği muhtemel yerler olduğunu kaydetti.
Suga, askerlerin bölgeye sevk edilme tarihinin kesinleşmediğini  aktardı.
 
 Tokyo'nun bölgedeki gerginliğin düşürülmesine yönelik diplomatik  çabalara sadık olduğunu belirten Suga, şu anki durumun Japon ticari gemilerinin  acilen Japon askerlerince korunmasını gerektirmediğini vurguladı. Suga, tarama ve araştırma faaliyetlerinin Savunma Bakanlığının kuruluş  kanununda öngörüldüğünü hatırlatarak, hükümetin resmi olarak asker sevkine karar  vermesi durumunda parlamentonun onayına ihtiyaç duymayacağını kaydetti. Savunma Bakanı Taro Kono, yaptığı açıklamada, Hürmüz Boğazı'nın şu an  için Japon askerlerinin gönderileceği olası mevkiler arasında bulunmadığını  bildirdi.
 
 
Yurt dışına asker sevk edilmesi hassas bir konu olarak görülüyor
 
 ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Hürmüz Boğazı'nda  İran'ın hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla ABD'ye ait bir insansız hava  aracını düşürmesi ve birkaç gemiye yönelik saldırıların gerçekleştirilmesinin  ardından ilk kez 9 Temmuz'da uluslararası deniz güvenliği koalisyonundan söz  etmişti. Ana karargahı Bahreyn'de kurulan koalisyona, ABD'nin yanı sıra  İngiltere, Avusturalya, İsrail, Bahreyn ve 18 Eylül'de de Suudi Arabistan  katıldığını duyurmuştu.  Japonya, İran ile olan dostça ilişkilerine zarar vermemek için ABD  girişimine katılmaktan çekinmişti.
 
 Diğer yandan Japonya'nın, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yazılan  anayasasının, ülkenin silahlı kuvvetlerini "pasifist" olarak tanımlayan ve  devlete uluslararası sorunlarda savaş açabilme yetkisi tanımayan 9. madde  nedeniyle yurt dışına asker sevk edilmesi, ülkede oldukça hassas bir konu olarak  görülüyor. Başbakan Abe Şinzo, göreve geldiği 2012'den bu yana Japonya'nın askeri  rolünü genişletiyor.
 

ETİKETLER