Jandarma yeni teknolojilerle donatılacak

AA |  30 Mart 2020 Pazartesi - 18:12 | Son Güncelleme : 30 03 2020 - 18:12

Jandarma Genel Komutanlığının sayısal telsiz haberleşme ihtiyacını karşılamak üzere Bitlis, Hakkari, Siirt, Şırnak ve Van'da JEMUS kurulacak.Söz konusu iller için 10 binden fazla telsiz cihazı verilecek, 123 Tekrarlayıcı Merkezi tesis edilecek. Projeye, yazılımsal milli kripto algoritması, İHA, kablolu drone ve zırhlı araçlara entegre haberleşme sistemleri ve ürünlerin tasarlanmasıyla geliştirilmesi gibi yenilikler eklendi


Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii  Başkanlığı ile ASELSAN arasında Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi  (JEMUS) 5 İl Projesi'ne ilişkin sözleşme imzalandı. 
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, proje kapsamında, Jandarma Genel  Komutanlığının sayısal telsiz haberleşme ihtiyacını karşılamak üzere Bitlis Hakkari, Siirt, Şırnak ve Van'a telsiz JEMUS kurulacak.
Söz konusu iller için 10 binden fazla telsiz cihazı verilecek, 123  Tekrarlayıcı Merkezi tesis edilecek. Teslimatlar 2020-2023 yıllarında  gerçekleştirilecek.
Ayrıca bina kapsaması nedeniyle bina içi güçlendiriciler ve mikro  siteler kurulacak. Sistem kapsamında gerekli zırhlı araç, römork üstü, mobil  tekrarlayıcı merkezi röleler de teslim edilecek. JEMUS Projesi'nde 5 il için 100  Sabit ve 100 Mobil Plaka Tanıma Sistemi verilecek. İl merkezlerinde, sistem  yönetim ve kontrol merkezleri kurulacak.
 
Yeni kazanımlar sağlanacak
Bu sözleşmeyle JEMUS Projesi'ndeki mevcut kabiliyetlere ilave olarak  yeni kazanımlar da elde edilecek.
Buna göre, yazılımsal milli kripto algoritması tasarlanacak. Yerli VHF  el, araç ve sabit merkez telsiz anteni ortaya konulacak. Yerli bina içi kapsama  teçhizatı oluşturulacak. Yerli Coğrafi Bilgi Sistemi ve ASELSAN yazılımları  Jandarma Genel Komutanlığı talepleri doğrultusunda geliştirilecek. İHA Dar Bant  Tekrarlayıcı Telsizi (röle) ortaya konulacak. Kablolu drone ile taşınabilir Mobil  Tekrarlayıcı Merkezi (röle) geliştirilecek. ULAK AŞ'nin katkılarıyla zırhlı araca  monteli Geniş Bant Haberleşme Sistemi ve İHA Small Cell Baz İstasyonu  tasarlanacak.
 
İl sayısı 73'e çıkacak
JEMUS, bilginin en küçük jandarma birimine kadar kesintisiz, eş  zamanlı, doğru ve emniyetli şekilde ulaştırılmasını sağlamak amacıyla  geliştirildi.
Yurt genelinde kurulumu tamamlanan sistemle, kaliteli ses  haberleşmesi, elektronik posta alışverişi, dosya paylaşımı, intranet erişimi,  emniyetli ve süratli veri aktarımı, suç ve suçlu sorgulama ve sistemlerin  merkezden yönetimi gibi imkanlar elde edildi.
JEMUS, şu ana kadar 68 ilde kuruldu. Sözleşmesi imzalanan 5 ille sayı  73'e ulaşacak.