İzmir'de FETÖ operasyonu! Kripto örgüt üyeleri...

AA |  19 Şubat 2019 Salı - 10:19 | Son Güncelleme : 19 02 2019 - 13:13

İzmir merkezli 41 ilde düzenlenen operasyonda aralarında FETÖ'nün mahrem imamları, askerler ve kamuya sızan kripto örgüt üyelerinin de bulunduğu 176 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.


İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ soruşturması  kapsamında örgütün Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki mahrem yapılanması ve kamu  kurumlarına sızmış kripto örgüt üyeleri ile örgütün "gaybubet" olarak  adlandırdığı hücre evlerine yönelik çalışma başlatıldı.
 
Soruşturma kapsamında 176 şüpheli hakkında yakalama kararı verildi.
 
İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat, Terör, Organize ve Mali Suçlarla  Mücadele şubeleri ekipleri sabah saatlerinde İzmir merkez olmak üzere 41 ilde  haklarında yakalama kararı bulunan FETÖ şüphelilerine yönelik eş zamanlı  operasyon başlattı.
 
Gözaltı kararı verilenler arasında halen aktif görevde bir binbaşı, 2  yüzbaşı, 10 üsteğmen, 36 astsubayın da bulunduğu 49'u muvazzaf, 16'sı ihraç,  22'si askeri okuldan ilişiği kesilen olmak üzere 87'sinin asker olduğu, 22'sinin  özel sektörde öğretmen, 5'inin doktor, 3'ünün aktif görevde polis memuru, birinin  ise halen görevde komiser yardımcısı olduğu öğrenildi.
 
 
FETÖ'nün Deniz Kuvvetlerindeki mahrem yapılanmasına darbe
 
Operasyonda özellikle örgütün Deniz Kuvvetlerindeki mahrem  yapılanmasına büyük darbe vurulduğu kaydedildi.
 
Gözaltına alınanlar arasında mahrem yapılanmada yer aldıkları tespit  edilen örgüt hiyerarşisinde "genel müdür", "müdür", "müdür yardımcısı",  "öğretmen" gibi görevlerde bulundukları tespit edilen 12 şüpheli ile özel sektör  çalışanları da bulunuyor.
 
Hücre evleri deşifre edildi
 
Öte yandan polis ekipleri, örgütün "gaybubet" olarak adlandırdığı  hücre evlerine de operasyon düzenledi.
 
Bu operasyonda ise Türkiye genelinde örgüt üyeliği suçundan haklarında  yakalama kararı bulunan 16 zanlı da gözaltına alındı.
 
Şu ana kadar 113 şüphelinin yakalandığı operasyon devam ediyor.