İzmir'de FETÖ operasyonu: 72 gözaltı

06 Mayıs 2018 Pazar - 7:04 | Son Güncelleme : 06 05 2018 - 10:41

İzmir'de FETÖ zanlılarının saklanmak için kullandıkları "gaybubet" evlerine operasyon düzenlendi. 188 adrese yapılan baskında aralarında yöneticilerin de olduğu 72 kişi gözaltına alındı.
Baskınlar sırasında polis ekiplerini karşılarında gören bazı şüpheliler, örgüte ait bilgiler ve gizli haberleşme uygulamalarının yer aldığı cep telefonlarını balkon ve pencerelerden dışarı fırlattı.


 İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet  Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda örgütün "gaybubet evi" olarak  adlandırılan 118 hücre evinde kalan aralarında sözde İzmir il imamı ile emniyet  ve TSK'nın mahrem imamlarının da bulunduğu 72 şüpheli yakalandı. 
 
Alınan bilgiye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü  soruşturma kapsamında, FETÖ/PDY üyelerinin saklandıkları "gaybubet evi" olarak  bilinen hücre evlerine yönelik çalışma başlattı.  
 
İl genelinde 3 grubun örgüt adına faaliyet yürüttüğü tespit edilen ve  Türkiye genelinde örgüt adına üst düzey görevlerde bulunan örgüt mensuplarının  gizlenmeye çalıştıkları ve bu kapsamda bölge değiştirdikleri ve "gaybubet evi"  olarak bilinen hücre evlerinde saklandıklarını belirlendi.
 
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Bölge Başkanlığı, İzmir Emniyet  Müdürlüğü İstihbarat, Terörle Mücadele ile Mali Suçlarla Mücadele Şubesi  ekiplerince, belirlenen 118 hücre evine eş zamanlı operasyon düzenlendi.  
 
Aralarında sözde İzmir il imamı, Ağrı, Ardahan, Trabzon ve Karadeniz  eski il imamları ile emniyet ve TSK'nın mahrem imamlarının da bulunduğu 72 kişi  gözaltına alındı.  
 
 
Cezaevindeki FETÖ'cülerin ailelerine para dağıltıldığı iddiası 
 
  
Evlerde yapılan aramalarda, 75 bin lira, 17 bin dolar ve bin 500 avro  ile çok sayıda örgütsel doküman, dijital malzeme ele geçirildi. Evlerde bulunan  dokümanlarda, polis ekiplerince yapılacak operasyon sırasında örgüt mensuplarının  nasıl davranması gerektiği yönünde yazılı talimatlar bulundu.  
 
Paraların, cezaevlerindeki FETÖ sanıklarının ailelerine yardım amaçlı  kullanıldığı ve gaybubet evlerinin kiralarının ödendiği öne sürüldü.
 
Sözde İzmir il imamı adına imzalanmış kitap 
 
Sözde İzmir il imamının evinde yapılan aramada ise gizlenmiş örgüt ele  başı Fetullah Gülen tarafından il imamı adına imzalanmış kitap da ele geçirildi.   
 
Çocukların eğitildiği öne sürüldü 
 
Operasyon düzenlenen adreslerden bir apartmandaki kişilerin tamamının  FETÖ/PDY üyesi olduğu tespit edildi. 
 
Ayrıca, ailelerinden kopartılan çocuklara terör örgütün amaçları  doğrultusunda eğitim verildiği ileri sürüldü.  
 
Kentte aktif olan 2 ışık evindeki çocuklara zorla örgüt liderinin  videolarının izletildiği, örgütsel dokümanlar okutulduğu, gelecekte örgüt adına  faaliyetler yürütmek üzere hangi mesleği seçmeleri konusunda yönlendirildikleri  belirlendi. Bu evlerden kaçmak isteyen çocukların cezalandırıldığı  belirlendi.
 
Şüpheliler sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.
 
 
CEP TELEFONLARI PENCERELERDEN ATTILAR
 
Baskınlar sırasında polis ekiplerini karşılarında gören bazı şüpheliler, örgüte ait bilgiler ve gizli haberleşme uygulamalarının yer aldığı cep telefonlarını balkon ve pencerelerden dışarı fırlattı. Polislerin sokaklarda yaptığı aramalarda, evlerden atılan 12 cep telefonu bulundu. Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel doküman ele geçirilirken, baskın yapılan evlerden birinin bulunduğu apartmanda ikamet edenlerin tamamının FETÖ/PDY üyesi olduğu anlaşıldı. Binadakilerin tamamı gözaltına alındı.