İzlandalı yetkililerin yalanı ortaya çıktı

AA |  10 Haziran 2019 Pazartesi - 23:53 | Son Güncelleme : 10 06 2019 - 23:53

İzlanda Dışişleri Bakanlığı'nın A Milli Futbol Takımı'na  havalimanından hızlı geçiş hakkı tanınması için geç başvuru yapıldığı iddiasının  gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.


Konya'dan özel uçakla Keflavik Havalimanı'na gelen Milli Takım  kafilesinin, ülkeye girişleri sırasında İzlandalı yetkililerce yaklaşık 2 saat  pasaport kontrolünde bekletilmesi  ve milli oyuncuların özel eşyalarının detaylı  aranmasıyla ortaya çıkan skandal üzerine İzlanda Dışişleri Bakanlığı bir açıklama  yaptı.

Açıklamada, A Milli Futbol Takımı'nın Avrupa Birliği (AB) tarafından  güvenli olarak tanınmış (One Stop Security) veya Schengen bölgesindeki bir  havalimanından gelmediği için standart uygulamalar gereği güvenlik kontrolünden  geçirildiği ve uçağın inişi ile pasaport kontrolü arasında 1 saat 21 dakika  geçtiği iddia edildi.

İzlanda Dışişleri ayrıca, hızlı geçiş talebinin takımın Keflavik'e  varışından yalnızca saatler önce gönderildiği için işleme konulamadığını öne  sürdü. İzlanda makamlarının iddiasıyla ilgili AA’ya bilgi veren Türk  diplomatik kaynakları ise açıklamanın gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Kaynaklar, Türkiye’nin kafilenin havalimanında bekletilmeden hızlı  geçiş hakkı verilmesi için ilk talebi diplomatik yollarla 16 Mayıs'ta yaptığını,  hızlı geçişe ilişkin yazışmanın 6 Haziran'da yinelenerek İzlanda makamlarının  dikkatine bir kez daha sunulduğuna dikkati çekti.

Milli takıma saygısızlık

2020 Avrupa Şampiyonası elemeleri grubundaki rakibi İzlanda’yla  yapacağı maç için dün başkent Rejkjavik'e giden Türkiye A Milli Futbol Takımı,  Keflavik Uluslararası Havalimanı'nda uzun süre bekletilmiş ve ek güvenlik  önlemlerine maruz kalmıştı.

Ayrıca bir taraftarın, takım kaptanlarından Emre Belözoğlu’na,  açıklama yaptığı sırada, elindeki tuvalet fırçasını uzatması tepkilere neden  olmuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, milli takımın İzlanda’da maruz  kaldığı muamelenin hem insani hem de diplomatik teamüller açısında kabul edilemez  olduğunu ve gereğinin yapılacağını açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı da Oslo Büyükelçiliği aracılığıyla İzlanda’ya  diplomatik nota vermişti. Notada, futbolcuların uzun süre pasaport kuyruğunda  bekletilmesi, bavullarının detaylı şekilde aranması ve havalimanındaki bazı  kişilerin futbolculara uygunsuz tavırlar göstermesi kınanmıştı.