İtalya Leyla Halid'in ülkeye giriş yapmasına izin vermedi

29 Kasım 2017 Çarşamba - 18:03 | Son Güncelleme : 29 11 2017 - 18:03

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin (FHKC) 50. kuruluş yıl dönümü nedeniyle konferansa katılmak üzere İtalya'ya gelen Filistin direnişinin sembol ismi Leyla Halid'in, İtalyan makamlarınca vizesi iptal edildi ve ülkeye sokulmadı.


İtalya makamlarının, Filistin direnişinin önde gelen isimlerinden Leyla Halid’in ülkeye girişine izin vermediği bildirildi.
 
Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) tarafından yapılan yazılı açıklamada, İtalya’daki Filistin Demokratik Arap Birliği'nin FHKC’nin kuruluşunun 50. yıl dönümü münasebetiyle düzenleyeceği konferanslara katılmak üzere İtalya’ya gelen FHKC Siyasi Büro üyesi Halid’in "ülkeye girişine izin verilmediği, vizesinin iptal edilerek Ürdün’e geri gönderildiği" belirtildi.
 
 
Açıklamada, Halid gibi ulusalcılığı, milliyetçiliği, devrimciliği ve liderliğiyle ön plana çıkan sembol bir ismin “Siyonist rejimin” Avrupa’daki müttefiklerini rahatsız ettiğine vurgu yapılarak şu açıklama yapıldı:
 
Siyonizm var gücüyle Avrupa’da harekete geçmiş İtalya hariç, yoldaş Halid’in Almanya, İspanya, Belçika ve Hollanda’ya girişine engel olamamıştır.
 
İtalya’nın Halid’i sınır dışı etmesinin siyasi bir karar, “işgal devleti ve Siyonist rejimden” yana tavır almak olduğuna dikkat çekilen açıklamada şunlar yer aldı:
 
"Ancak bu durum ilerici demokratik güçleri temsil etmemektedir. Aynı zamanda işgal, faşizm, ırkçılık ve savaş karşıtı olan İtalyan halkının tavrını yansıtmamaktadır."
 
FHKC açıklamasında, İtalya’daki sol eğilimli hareket, parti ve şahsiyetlere, “işgalci İsrail’e” karşı boykot, Filistin halkıyla dayanışma kampanyalarını genişletme ve destek verme çağrısı yaptı. Halid, aynı zamanda Filistin yönetimi üyesi olarak Ürdün'ün başkenti Amman'da ikamet ediyor.