İsrail'deki askerlik krizi

AA |  13 Mart 2018 Salı - 21:05 | Son Güncelleme : 13 03 2018 - 21:05

İsrail meclisi Knesset'in, Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudilerinin askerlikten muaf tutulmasına ilişkin yasa tasarısının oylamaya sunulması durumunda bugün kendini feshedebileceği belirtildi.


İsrail'deki "Haaretz" gazetesinin haberine göre, Haredilerin  askerlikten muaf tutulmasını öngören yasa tasarısının sunulması halinde meclis  kendini feshedebilir.
 
İsrail basının genelinde olduğu gibi Haaretz gazetesinde de erken  seçime işaret edilerek, tüm milletvekillerinin aşırı tutucu Yahudilerin  askerlikten muafiyetini öngören yasanın ilk oylaması için toplanabileceği  kaydedildi.
 
Haberde, İsrailli yöneticilerin bu akşam meclisi feshedip erken seçim  konusunda anlaşmak üzere çabalarını sürdürdüğü belirtildi.
 
Savunma Bakanı Avigdor Liberman liderliğinde ve koalisyondaki İsrail  Evimiz (Yisrael Beiteinu) Partisinin ise tasarının sunulması halinde hayır oyu  vereceği nakledildi.
 
İsrail Evimiz'den Adalet Bakanı Ayelet Şaked'in yaşanan krizin suni  olduğu ve Başbakan Binyamin Netanyahu'nun sağcı hükümeti devirmesinin tarihi bir  hata olacağını ifade ettiği, aynı partinin lideri Eğitim Bakanı Naftali  Bennett'in ise Netanyahu'nun haziran'da erken seçime gidilmesini istediğini  söylediği aktarıldı.
 
Yasama Komisyonunun Göç ve Göçmenlerin Kabulünden Sorumlu Bakanı Sofa  Landver'in yasa tasarısında düzenleme yapılması talebini görüşmek üzere  toplanacağı kaydedildi.
 
Liberman'ın, bakanların hükümetin sunduğu yasa tasarılarına hayır oyu  kullanmalarının yasak olması nedeniyle Netanyahu'dan Landver'i görevinden  almamasını talep ettiği bilgisi verildi.
 
Ayrıca Liberman'ın Netanyahu'nun Landver'i kabine dışında bırakmasının  erken seçimi istediğinin bir göstergesi olacağını söylediği ifade edildi.
 
İsrail Evimiz Partisi ise yasa tasarısının Knesset'te üç kere  oylanarak kanunlaşması durumunda hükümetten çekileceği sinyalini vermişti.
 
Dindar Yahudileri temsil eden Birleşik Tevrat (Yahudot HaTora) ve Şas  (Doğulu Tevrat Muhafızları) partileri bütçeyi onaylamak için Ultra-Ortodoks   Yahudileri askerlikten muaf tutan yasa tasarısının onaylanmasını şart koşuyor.

ETİKETLER