İran'dan ABD'ye yanıt! Başka seçeneğimiz yok...

AA |  03 Haziran 2019 Pazartesi - 7:19 | Son Güncelleme : 03 06 2019 - 7:23

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin pişman olup müzakere masasına dönmediği sürece İran'ın tercihinin "sağlam bir duruş ve direniş" olacağını söyledi.


Başkent Tahran'da üniversitelerdeki tıp hocaları ve doktorlarla bir  araya gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD ile müzakerelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.ABD’lilerin geçen yıllarda İran’a bu derece bir yaptırım  uygulamadıklarını açıkladığını hatırlatan Ruhani, "Bugün meydana gelen şartlar her zamankinden daha çetindir fakat bugünkü özel şartlarda tercihimiz sağlam bir duruş ve direniştir. Eğer direnişten başka bir yol olsaydı onu açıkça ilan ederdim fakat bugün sağlam bir duruştan başka seçeneğimiz yok." ifadelerini  kullandı.
 
ABD'nin önce İran rejimini "kabul edilemez" ilan ettiğine ardından da  rejimin halkın tercihi doğrultusunda şekillenmesi gerektiğini açıkladığına dikkati çeken Ruhani, "Düşman, bazen İran ile müzakere için şartları olduğunu ve  masaya oturmak için İran’ın önce bunları kabul etmesi gerektiğini açıklıyor sonra da müzakere için hiçbir ön şartı olmadığını vurguluyor." diye konuştu.
 
ABD'nin devirdiği müzakere masasına ve ayaklar altına aldığı normal  şartlara geri dönmesi gerektiğini dile getiren Ruhani, şunları kaydetti:
"Düşman, pişman olup müzakere masasına dönmediği sürece de bizim dik  durmak ve direnişten başka seçeneğimiz yoktur. Düşman hiç tereddüde mahal  vermeden gerçekten seçtiği yolun yanlış olduğunu anlarsa, o zaman müzakere  masasına oturur ve tüm sorunları çözeriz."
 
Avrupa turu kapsamında İsviçre'ye ziyaret gerçekleştiren ABD Dışişleri  Bakanı Mike Pompeo, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile düzenlenen basın  toplantısında İran'a, kaynaklarını kendi halkı için kullanması çağrısında  bulunmuştu.
 
Pompeo, İran'ın kaynaklarını kendi halkının temel ihtiyaçlarının  karşılanması yerine Hizbullah ve Suriye için harcadığını belirterek, İran'ın  Suriye'deki faaliyetlerinden dolayı 6 milyon insanın yerinden edildiğini  savunmuştu.
 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, uluslararası kararlar  çerçevesinde ve saygılı bir şekilde masaya oturanlarla müzakerede  bulunabilecekleri açıklamasına da cevap veren Pompeo, bu ülkeyle ön şartsız  görüşmeye hazır olduklarını vurgulamış ve "İran ile masaya oturmaya hazırız."  demişti.
 
ABD'li Bakan Pompeo, ayrıca İran'a yönelik baskılarının devam  edeceğini bildirmişti.
 

ETİKETLER