Irak'tan PKK açılımı

20 Ekim 2014 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 20 10 2014 - 2:30


Yeni Irak Başbakanı, 'PKK terörizmle mücadele ediyor' diyerek Ankara'yı PKK'yı vurmaması konusunda uyardı. Örgütün  Irak terör listesinden çıkması da gündemde.
 
Irak'ta Türkiye ile gerilim yaşayan Maliki'nin başbakanlık görevinden ayrılmasının ardından kurulan ulusal birlik hükümetinin yeni lideri Haydar Abadi, Ankara'yı PKK konusunda kızdıracak açıklamalar yaptı. Abadi, Irak Parlamentosu'nda milletvekillerine ülkede son dönemde yaşanan IŞİD tehdidi konusunda yaptığı konuşmada Türkiye'den PKK'ya yönelik Irak sınırlarındaki saldırılarına son vermesini istediğini belirtti. Abadi, Ankara'nın yeni Irak hükümetinden PKK'ya karşı saldırılara izin verme ve PKK'nın Irak topraklarından çıkarılması talebinde bulunduğunu iddia etti. Ancak kendisinin bu izni vermeyi reddettiğini söyledi. Irak Başbakanı, bu talebi reddettiklerini belirterek, "Biz biliyoruz ki PKK teröre ve IŞİD teröristlerine karşı savaşıyor ve terörün ortaya çıkmasına karşı olumlu rolü var" ifadesini kullandı. 
 
‘Davutoğlu'na söyledim’
 
Rudaw ajansının verdiği bilgiye göre Abadi aynı zamanda Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek PKK'ya yönelik Irak sınırlarında operasyon yapılmamasını istedi. Abadi meclisteki konuşmasında da bu konuşmaya değinerek, "PKK şimdi bizimle birlikte terörist örgütlere karşı savaşıyor. Türkiye'den Irak sınırında PKK'ya yönelik saldırılarını durdurmalarını istedik. Biz bu konuyu daha önce de telefon yolu ile Türkiye Başbakanı ile konuştuk" ifadesini kullandı. Abadi'nin konuşması ardından İslami Birlik Partisi Yekgirtu milletvekili Musanna Emin, Irak hükümetinden PKK'yı "terörist örgütler" listesinden çıkarmasını istedi. Musanna, "PKK terörist bir örgüt değildir. Bu nedenle çaba göstermenizi istiyoruz" dedi. 
 
‘2 yıldır görüşüyoruz’
 
Öte yandan PKK'nın Suriye kolu PYD, ABD'nin 'PYD ile istihbarat paylaşıyoruz' açıklamasının ardından ABD'lilerle 2 yıldır görüştüklerini iddia etti. Şark ul-Asvat gazetesine konuşan PYD sözcüsü Nevaf Helil, ABD’nin Kobani’ye askeri yardım yapmayı kabul ettiğini iddia etti. Helil görüşmelerde ABD tarafının, IŞİD’e karşı savaşın sürdüğü Rojava’ya, öncelikle de Kobani kentine silah gönderilmesini kabul ettiğini söylerken AB ile PYD’nin 2 yıldır temas halinde olduğunu açıkladı. Habere göre ABD, Türkiye’nin tavrından çekindiği için bunu şimdiye kadar açıklamadı. 
 
48 saatte 70 IŞİD'ci öldürüldü
 
Kobani'yi bir aydan fazla süredir kuşatan IŞİD militanları, hakim oldukları 6 mevzinin 4'ünden çekildikten sonra dün yeniden 3 koldan saldırıya geçti. Kenti savunan PKK'lılar, 48 saatte 70 IŞİD militanını öldürdüklerini, bomba yüklü araçlarla düzenlenecek iki saldırıyı da engellediklerini duyurdu. 

ETİKETLER