Instagram krizi! Eğer yasaklanırsa...

AA |  29 Ocak 2019 Salı - 19:06 | Son Güncelleme : 29 01 2019 - 19:06

İran yargısından sosyal medya platformu Instagram'a erişim engeli getirileceğine yönelik açıklamalar gelirken,Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, uygulamanın yasaklanmasının ülkede yeni sorunlara yol açabileceği uyarısında bulundu.


Başkent Tahran'da düzenlenen Elektronik Bankacılık Konferansı  sırasında İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA'ya konuşan Cehromi, yargı organları  tarafından yapılan Instagram'a erişim engeli getirileceğine yönelik açıklamaları  değerlendirdi.
 
Ülkedeki en popüler sosyal medya platformlarından Instagram'ın  yasaklanmasının yeni sorunlar doğurabileceği uyarısında bulunan Cehromi, "Şu anda  tek taraflı bir girişimle Instagram'a erişim engeli getirilmesi, tehditleri  ortadan kaldırmayacak hatta diğer alanlarda sorunlara yol açacaktır." dedi.
Cehromi, "Bazıları Instagram'ın tehdit oluşturduğunu söylüyor ancak  birçok kişi de platformun birçok iş imkanı sağladığını ve günlük yaşamlarında  önemli bir araç olduğuna inanıyor.” ifadesini kullandı.
İran Başsavcı Yardımcısı Cevad Cavidniya, ay başında basına yaptığı  açıklamada, yargının Instagram'a erişim engeli kararı aldığını ancak henüz  uygulanmadığını duyurmuştu.
Cavidniya, "Şu anda bu platforma erişim engeli getirmek için gerekli  yargı kararı var. Siber Alem Yüksek Konseyi'nin çoğunluğunun görüşü de bu  platformun kapatılması yönünde." diye konuşmuştu.
 
İran'da Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin kullanımı  yasak. Meşhed kentinde Aralık 2017'de ekonomik sorunlar nedeniyle başlayan ve  diğer şehirlere rejim karşıtı protestolar olarak yayılan gösteriler sonrası Nisan  2018'de Telegram da kapatılmıştı. Buna rağmen şifre kırıcı programlar (VPN)  kullanan İranlılar halen bu uygulamalara erişim sağlayabiliyor.
 
İran'daki internet kullanıcılarının en çok tercih ettiği sosyal  paylaşım uygulaması yüzde 55'le Telegram. Ardından yüzde 23'le Instagram, daha  sonra Twitter geliyor.
 
Twitter ülkede yasak olmasına rağmen İran lideri Ali Hamaney,  Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif başta olmak  üzere devletin üst düzey isimleri tarafından aktif olarak kullanılıyor.
 
İran Siber Alem Yüksek Konseyi Başkanı Ebulhasan Firuzabadi, Hemşehri  gazetesinde yayımlanan röportajında İran'ın Instagram'a alternatif yerli sosyal  medya uygulaması geliştirdiğini açıklamıştı.

ETİKETLER