İngiltere'de o mektuba inceleme

AA |  11 Mart 2018 Pazar - 19:42 | Son Güncelleme : 11 03 2018 - 19:42

İngiltere'nin çeşitli kentlerinde dağıtılan ve halkı Müslümanlara karşı şiddete çağıran mektupla ilgili inceleme başlatıldı. “Bir Müslüman'ı Cezalandır” başlıklı mektupta, sözlü saldırıdan cami bombalamaya veya kundaklamaya kadar bir dizi saldırı seçeneği sıralanıyor.


İngiltere’de terörle mücadele polisi, çeşitli kentlerde  dağıtılan ve halkı Müslümanlara karşı şiddete çağıran mektupla ilgili inceleme  başlattı. 
 
İngiliz terörle mücadele polisinden yapılan açıklamada, ülke çapında  halkı Müslümanlara karşı şiddete çağıran mektup ile ilgili araştırma başlatıldığı  bildirildi.
 
Açıklamada, mektuba muhatap olan kişilerin yerel polis ile temasa  geçmesi istendi.
 
“Bir Müslüman'ı Cezalandır” başlıklı mektupta Müslümanlar “tehdit”  olarak gösterilirken, 3 Nisan tarihinde “beyaz çoğunluk", bir Müslüman'a zarar  vermeye davet ediliyor.
 
Saldırı seçenekleri listesi
 
Müslümanlara verilecek zararların puanlandırıldığı bir listenin de yer  aldığı mektupta, sözlü saldırıdan bir cami bombalamaya veya kundaklamaya kadar  bir dizi saldırı seçeneği sıralanıyor. 10 ile 500 puan arasında "ödül" verilen  saldırı seçenekleri arasında bir Müslüman kadının başörtüsünü açmak, dövmek, asit  atmak ve herhangi bir silahla öldürmek de yer alıyor.
 
İngiltere’de Müslümanlara yönelik saldırıları takip eden "Tell Mama"  grubu, mektubun, Bradford, Leicester, Londra, Cardiff ve Sheffield kentlerinde  muhtelif adreslere gönderildiğini açıkladı.
 
Mektupla ilgili, kendilerine onlarca ihbarın ulaştığını belirten Tell  Mama, ülkedeki Müslümanları sakin ama müteyakkız olmaya ve benzer olayları  yetkililere ihbar etmeye çağırdı.
 
İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik  Krallık'ta Müslümanlara yönelik İslamofobik saldırıları "Tell Mama" isimli grup  kayıt altına alıyor. Britanya Polis Şefleri Birliği (ACPO) ve ülke genelindeki  tüm emniyet birimleriyle ortak çalışan Tell Mama, hükümet tarafından 2012 yılında  kurulmuştu.
 
Birleşik Krallık'ta yaklaşık 2 milyon 800 bin Müslüman yaşıyor. Bunlar  nüfusun yüzde 4,4'ünü oluşturuyor.
 
Aşırı sağcı liderlere hapis cezası
 
İngiltere'de İslam karşıtı aşırı sağcı "Britain First" (Önce Britanya)  adlı grubun lideri Paul Golding, geçen hafta nefret suçundan 6 ay, yardımcısı  Jayda Fransen de 9 ay hapis cezası almıştı.
 
Yaklaşık 6 bin üyeli Önce Britanya grubu, 2010'da Müslüman ve göçmen  karşıtı görüşleriyle bilinen İngiliz Ulusal Partisinin (BNP) eski üyeleri  tarafından kurulmuştu.
 
İngiliz parlamentosunda geçen yıl kasım ayında aşırı sağ ile ilgili  yapılan oturumda bazı milletvekilleri, Önce Britanya’nın terör listesine  alınmasını istemişti.
 
İçişleri Bakanı Amber Rudd, listenin sürekli gözden geçirildiğini ve  kriterlere uyan başka örgütlerin de listeye girebileceğini kaydetmişti.
 
Önceki yıl haziran ayında uğradığı saldırıda hayatını kaybeden İşçi  Partili kadın milletvekili Jo Cox'un katili Thomas Mair'in, saldırı sırasında  defalarca "Önce Britanya" diye bağırdığı iddia edilmişti.
 
İngiltere’de  "Ulusal Eylem" (National Action) adlı bir aşırı sağcı  örgüt, önceki yıl terör listesine alınmıştı.
 
Örgüte yönelik geçen yıl yapılan operasyonlarda aralarında muvazzaf  askerlerin de yer aldığı bazı kişiler gözaltına alınmıştı. Örgüt üyelerinin   "terör eylemine hazırlık ve terör eylemini tahrik" suçlamasıyla yargılanmasına  devam ediliyor.
 
Ulusal Eylem örgütünün de Jo Cox’un katili Mair ile bağlantılı olduğu  tespit edilmişti.
 
Ömür boyu hapse mahkum edilen Mair, ilk duruşmada adını soran hakime  "Hainlere ölüm, Britanya'ya özgürlük" sözleriyle yanıt vermişti. Bu sözler,  “Ulusal Eylem” örgütün sloganları arasında yer alıyor.

ETİKETLER