İngiltere'de Leicester kenti karantinaya alındı

AA |  30 Haziran 2020 Salı - 1:49 | Son Güncelleme : 30 06 2020 - 1:49

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) vakalarında görülen artış nedeniyle İngiltere'nin Leicester kentinde ticari işletmeler ile okulların kapatılmasına ve gevşeme adımlarının uygulanmamasına karar verildi.


Sağlık Bakanı Matt Hancock, parlamentoda yaptığı açıklamada, kentteki  vakaların ülke genelinde son haftalarda görülen vakaların yüzde 10'unu  oluşturduğunu söyledi.
 
Yerel yetkililerle görüştükten sonra "bazı zor ama önemli kararlar"  aldıklarını belirten Hancock, salı gününden itibaren zorunlu olmayan perakende  mağazalarının, perşembe gününden itibaren de okulların kapatılacağını açıkladı.
 
Bakan Hancock, ayrıca ülke genelinde 4 Temmuz'da kaldırılacak bazı  önlemlerin kentte uygulanmaya devam edeceğini söyledi.
 
Leicester sakinlerini evde kalmaya, kent içi ve dışı seyahatler  yapmamaya çağıran Hancock, "Sosyal mesafe kurallarına uyulup uyulmadığını  yakından izleyeceğiz ve gerek duyarsak daha fazla adım atacağız." diye konuştu.
 
Başkent Londra'nın yaklaşık 160 kilometre kuzeyinde yer alan 400 bin  nüfuslu Leicester kentinde son 2 haftada 866 vaka görüldüğü, salgın süresince  kaydedilen toplam vaka sayısının ise 2 bin 987 olduğu belirtiliyor.
 
Gevşeme adımları askıya alındı
 
Kovid-19 nedeniyle 43 bin 550 kişinin öldüğü İngiltere, can kaybı  sayısı bakımından Avrupa'da 1'inci, dünyada ABD ve Brezilya'dan sonra 3'üncü  sırada yer alıyor.
 
İngiltere'de 23 Mart'ta başlayan kısıtlamalarda 13 Mayıs'ta kısmi  gevşemeye gidilerek egzersiz için dışarı çıkışlara getirilen sınırlama  kaldırılmış, inşaat ve imalat sektörü işçileri gibi evden çalışmaları mümkün  olmayanların da işbaşı yapmalarına izin verilmişti.
 
Gevşeme adımlarının ikinci aşamasında 1 Haziran itibarıyla  ilkokulların açılması ve profesyonel spor müsabakalarının başlaması, 15  Haziran'da da tüm perakende mağazalarının açılması kararlaştırılmıştı.
 
Üçüncü aşamada da 4 Temmuz'dan itibaren restoranlar, barlar, oteller,  kuaförler, sinemalar, ibadet yerleri, müzeler, kütüphaneler ve galerilerin  yeniden açılacağı duyurulmuştu.