İlk prototipi 2019’da Cenevre’de sergileriz

METE TANSU / CENEVRE |  08 Mart 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 08 03 2018 - 2:30

‘Türkiye’nin Otomobili’nin Koordinatörü Metin Sancar, işe hızlı başladı ve Cenevre’ye çıkarma yaptı. Sancar, yerli otonun ilk prototiplerini 2019’a yetiştireceklerini belirterek, “Cenevre Otomobil Fuarı’nda prototipleri sergilemeyi konuşuyoruz” dedi.


5 babayiğit, ‘Türkiye’nin Otomobili’ projesine hızlı başladı. Yerli otomobili iç pazarın dışında dünyaya ihraç etmeyi planlayan babayiğitler, şimdiden Avrupa’nın en önemli fuarlarından biri olan Cenevre’ye çıkarma yaptı. ‘Türkiye’nin Otomobili’nin Koordinatörlük görevine getirilen Metin Sancar, Cenevre Otomobil Fuarı’nı ziyaret ederek sürpriz yaptı. TUSAŞ’ta Helikopter Grup Başkanı olarak T625’i yaratan ve aynı zamanda Nobel ödüllü Aziz Sancar’ın yeğeni olan Metin Sancar, ilk demecini Cenevre’de verdi. 
 
VATAN’ın sorularını yanıtlayan Sancar, fuarda çeşitli görüşmeler yaptığını ve toplantılara katıldığını belirterek, yerli otomobilin prototipinin ilk olarak Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenebileceğini söyledi. Sancar, “Prototipi düzenli bir planlama ve takvimle yetiştirebiliriz. 2019’da prototipin bitmesini hedefliyoruz. 1 Şubat’tan itibaren işe başladım. Ekibimizi kuruyoruz” dedi. 
 
Nisan’dan itibaren Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu’nun şirketi kuracağını ve işlerin daha da yoğunlaşacağının altını çizen Sancar, şöyle devam etti: “Cenevre Otomobil Fuarı’nda prototipleri sergilemeyi konuşuyoruz. 2021 yılında da seri üretime geçilmesi planlanıyor. Şu an yerli otomobil için 3 versiyon gündemde. 
 
5 versiyona da çıkabilir. Araç yüzde 100 elektrikli olacak. Tamamen sıfırdan bir proje olacak. Herhangi bir mevcut prototipten yararlanılması da şimdilik gündemde değil.” 
 
Gördüğüm teknoloji havacılığı aratmıyor
 
26 yıl havacılık sektöründe çalıştıktan sonra otomotiv sektörüne transfer olan Metin Sancar, ilk kez uluslararası bir otomobil fuarını ziyaret ettiğini ve çok etkilendiğini kaydetti. Metin Sancar, “Bugüne kadar hep havacılık ve savunma sanayi fuarlarında bulunuyorduk. Çok renkli bir fuar. Özellikle otomotiv alanında teknoloji çok ilerledi. Teknolojide havacılığı aratmıyor” diye konuştu.
 
Bullitt efsanesi geri döndü
 
Yeni Ford Mustang Bullitt’in Avrupa lansmanı Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleşti. 50 yıl önce kovalamaca sahneleriyle büyük ün yapan “Bullitt” filmiyle aynı adı taşıyan özel versiyonun üretimi Haziran ayında başlayacak. Siyah ve klasik Koyu Yeşil renkleri bulunan Mustang Bullitt’te 464 beygir güç üreten 5.0 litre V8 motor yer alıyor. Aracın özellikleri arasında 1000 watt’lık B&O PLAY ses sistemi de bulunuyor.
 
Fütüristik Pininfarina
 
 
Ünlü tasarım stüdyosu Pininfarina, HK GT konseptiyle büyük ilgi gördü. 800 kw’lık 4 elektrikli motora sahip otomobil, toplamda 1.073 beygir güç üretiyor. HK GT, 0’dan 100 km/s hıza 2.7 saniyede ulaşıyor. Aracın maksimum hızı 350 km/s. 
 
2019’da geliyor
 
Honda, geleceğe ışık tutan elektrikli modelleriyle yer aldı. Urban EV, Sports EV ve NeuV konseptleri yoğun ilgi görürken, Honda Başkanı Takahiro Hachigo’dan sürpriz geldi. Hachigo, Urban EV’nin 2019’dan itibaren seri üretime geçeceğini söyledi. 
 
Dizel tarih oluyor
 
Toyota, fuarda yeni jenerasyon Auris, yeni Aygo ve spor otomobil efsanesi Supra’nın dönüşünü simgeleyen GR Supra Racing konsept aracını ilk kez sergiledi. Markanın yeni altyapısı olan TNGA (Toyota Yeni Global Mimari) ile tasarlanan üçüncü jenerasyon Auris, daha dinamik hatlara kavuştu. Toyota, yeni Auris’te 1 benzinli ve 2 farklı hibrit motor seçeneği sunacak. Toyota fuarda binek otomobillerde dizel motor kullanımını azaltacağını açıkladı. Toyota, Auris’i de sadece benzinli ve elektrikli motorlarla üretecek. 
 
VW voltajı yükseltti
 
Volkswagen, I.D. Vizzion konseptini ilk kez sergiledi. Phaeton boyutlarına sahip elektrikli otomobil 2022 yılında yollara çıkacak. 225 kw güç üreten elektrikli motora sahip I.D. Vizzion tam şarjla 665 kilometre gidiyor. 
 
 
Robot taksi dönemi
 
Renault, fuarda dünya prömiyerini gerçekleştirdiği EZ-GO konsepti ile paylaşımlı ulaşıma yeni bir vizyon kattı. EZ-GO, kalabalık şehirlerde ulaşımı kolaylaştıracak otonom robot taksi konsepti olarak öne çıkıyor. Uygulama üzerinde cep telefonuyla çağrılabilen EZ-GO’da; panaromik cam tavan, biniş rampası, 360 derece açık pencere, bilgi ve eğlence ekranlarıyla otomotivde yeni bir çağın başlangıcını haber veriyor.
 
Aslan kükredi
 
Peugeot, fuarda 2 ürün ve bir marka elçisi olmak üzere 3 dünya tanıtımı gerçekleştirdi. Bir yandan 5 metrelik dev bir ‘Aslan’ heykelini yeni marka elçisi olarak lanse eden Peugeot, diğer yandan yeni 508 
ve yeni Rifter’ı ilk kez sergiledi. Peugeot’nun yeni Rifter modeli fuarın en fazla ilgi çeken modellerinden biri oldu.

ETİKETLER