İki sorumlu var: Trump ve Netanyahu

16 Mayıs 2018 Çarşamba - 8:08 | Son Güncelleme : 16 05 2018 - 9:36

Filistin'de yaşananlardan ABD Başkanı Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun sorumlu olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400'ler konusunda da "ABD'den alamıyorsak tabii ki başımızın çaresine bakacağız" dedi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Londra'da Bloomberg TV kanalına röportaj verdi. Rusya'dan S-400 alındığı için ABD'nin Türkiye'ye yaptırımı gündeme almasıyla ilgili soru üzerine Erdoğan NATO müttefiki bir ülke olarak Yunanistan'ın da Rusya'dan S-300 füzeleri aldığını hatırlattı. Erdoğan şunları söyledi:
 
'Eğer müttefiksek...'
 
"Eğer biz bunu kalkıp da ABD'den alamıyorsak, Senato buna müsaade etmiyorsa, Kongre buna müsaade etmiyorsa, biz başımızın çaresine bakmayacak mıyız? Tabii ki başımızın çaresine bakacağız. Ve şu anda biz aynı şekilde bu konuda atacağımız, atmaya hazırlandığımız adımlar var, bunları da atacağız. İcabında Rolls Royce ile bazı görüşmelerimiz oldu, oluyor, devam edecek. Şu anda ABD böyle bir yaptırıma girer mi onu bilemem. Ama benim bildiğim tek şey var. Özellikle bizim için stratejik ürünler olarak düşündüğüm doğalgaz, petrol gibi ürünleri Rusya’dan alıyoruz. Rusya ile ilişkilerimizi bu noktada kesemeyiz. Eğer ABD ile müttefiksek, o zaman bize ABD yaptırım değil, dayanışma için destek vermesi lazım. Terör örgütlerine destek vereceksin ama Türkiye’ye yaptırım uygulayacaksın, öyle bir şey olur mu?" 
 
Erdoğan, Trump ile ilişkileri sorulunca "Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Ama tabii düşüncelerimizin örtüşmediği birçok yerler olmuyor değil, oluyor" ifadesini kullandı.
 
'Bu bir felakettir'
 
ABD'nin İran'la nükleer anlaşmayı iptal etmesini de eleştiren Erdoğan, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun "İran, edimlerini yerine getirmiş bir ülkedir" tespitini hatırlattı. Erdoğan şöyle devam etti: "Peki neye göre şu anda İran'ı cezalandırıyorsunuz? Bunlar doğru şeyler değil. Bunların hepsi de bölgede gerginliklere neden olan gelişmeler. Artık bu bölge yoruldu. Bu bölgede bir an önce barışı temin edelim; huzurlu bir dünyaya hep birlikte katkıda bulunalım. İşte bugün Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak ilan etme adımı, yine bölgenin gerilmesine çok ciddi bir adımdır. Ve işte Gazze'de bugün öldürülen insanların sayısına bakıyoruz. Bakın bu bir felakettir. Böyle bir şey olamaz ve bunun iki tane sorumlusu var: Sayın Trump ve Netanyahu."
 
Putin ve Netanyahu'nun el sıkışmasının iki lider arasında yeni bir dönemin başlangıç işareti olup olmadığına yönelik soru üzerine Erdoğan, "Ben şu anda Sayın Putin'le Netanyahu arasındaki el sıkışmanın ne getirip ne götüreceğini doğrusu henüz anlamış değilim" dedi.
 
24 Haziran yanıtı: A, B, C planlarımız var
 
"Tasarladığınız sistem sadece hem cumhurbaşkanlığı hem parlamento seçimlerini kazanmanız durumunda mı iyi çalışan bir sistem?" sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, derslerini iyi çalıştıklarını ve sistemi çalıştırmayacak herhangi bir gelişmeye de fırsat vermeyeceklerini belirtti. 7 Haziran'da sistemi tıkamak isteyenler olduğunu, kendisinin de Cumhurbaşkanı olarak sistemin önünü açtığını ve kasım seçimine gidildiğini anlatan Erdoğan, halkın "bu böyle olmaz" diyerek AK Parti'yi tekrar tek başına iktidara getirdiğini, böylelikle de sistemin çalışmaya başladığını ifade etti. Erdoğan, 24 Haziran'da kendisinin başkanlığı kazandığı, ancak parlamentoda karışık bir tablonun ortaya çıkması durumunda ne yapacağıyla ilgili bir soruya şu cevabı verdi: "Bizde bir laf vardır: Dereyi görmeden paçalar sıvanmaz diye. Önce seçim sonuçlarını bir görelim. Sizin dediğiniz anlamdaki bir neticeye göre hazırlıklarımız şüphesiz olacaktır. A, B, C planlarımız var. Fakat görünen o ki, şu anda iyi gidiyoruz. İnanıyoruz ki arzu ettiğimiz plan ortaya çıkacaktır. 40 gün sonra inanıyoruz ki Türkiye, çok daha farklı bir döneme uyanacaktır."
 
Para politikasında daha etkin olacağım
 
Ekonomiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir defa siz devlet başkanısınız. Halk para politikalarıyla ilgili konularda kimi sorumlu tutar? Bunu başkana soracağına göre para politikalarında etkili olan bir başkan görüntüsü vermeye mecburuz. Bu birilerini rahatsız edebilir, ama mecburuz. Vatandaşa hesap veren, devleti yönetendir. Ülkemizin çıkarları neyi gerektiriyorsa bunu yaparız" dedi. Erdoğan, Merkez Bankası yönetimi ile olan ilişkisiyle ilgili soruya, "Şu anda Merkez Bankası ile bir ilişkimiz var, bundan sonra da aynı istikamette devam edecek" diye yanıt verdi. Para politikalarında daha etkin rol oynayacağını kaydeden Erdoğan, küresel ölçekte para politikalarında uygulanan yönetişim ilkelerini Türkiye'de uygulayacaklarını dile getirdi. Erdoğan, "Bu yönetim anlayışı Amerika'da ne ise, Avrupa'da ne ise, Türkiye'de de aynı şekilde olacak. Onlar için meşru olan bir şey bizim için gayrimeşru olamaz. Bunu herkes böyle bilsin. Adımlarımızı da ona göre atacağız. Ülkemize asla kaybettirmeyeceğiz" diye konuştu. 
 
'Atilla suçsuzdur'
 
Eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'deki davasıyla ilgili de konuşan Erdoğan şu mesajları verdi: "Şu anda Halkbank'a çok büyük bir haksızlık yapılıyor. Böyle adaletsizlik olamaz. Temenni ederim ki Türkiye-ABD ilişkilerini tamamıyla yerle yeksan etmeyecek bir netice çıkar. Hakan Atilla kesinlikle suçsuzdur. Beraatını bekliyoruz. Çünkü ortada bir suç yok ki. Kaldı ki Hakan Atilla eğer suçlu olarak ilan edilecek olursa bu bir defa Türkiye Cumhuriyeti devletini adeta suçlu olarak ilan etmek anlamına gelir."
 
Sonucu görmeden bir şey söylemenin mümkün olmadığını da söyleyen Erdoğan, "Önce netice çıksın, netice çıktıktan sonra tabii ki kanunlar neyi gerektiriyorsa onun gereğini de bankamız yapacaktır" dedi.
 
 
'İsrail terör devleti'
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gece İngiltere'de eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi. İsrail'e sert eleştiriler yönelten Erdoğan şunları söyledi: " İsrail, bir terör devletidir ve şu anda attığı adımlarla bunu ispatlamaktadır. Bugünün İslam dünyası olarak, Kudüs'ü kaybettiğimiz bir gün olmasına asla izin vermeyeceğiz. İsrail'in yaptığı bir soykırımdır ve bu soykırımı ilk defa yapmıyor. Üç gün yas ilan ettik. Dönem başkanlığını yürüttüğümüz İslam İşbirliği Teşkilatını da olağanüstü toplantıya çağırıyoruz. Cuma günü sabahtan öğleye kadar olağanüstü toplantımızı yapacağız, öğleden sonra da Yenikapı Meydanı'nda dev buluşmamızı zulme karşı inşallah gerçekleştireceğiz. AFAD ve Genelkurmay Başkanlığımızın koordinasyonunda Gazze'deki yaralıların tahliyesi için gerekli çalışmalara başladık."
 

Buckhingam'dan sonra Kudüs diplomasisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth ile bir araya geldi. Erdoğan, Buckhingam Sarayı'ndaki görüşmeden sonra, Filistin'deki son durumla ilgili telefon diplomasisi yaptı. Erdoğan, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed ile birer telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmelerde  ABD'nin Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin Filistinli göstericileri hedef alan saldırıları ele alındı. Liderlerin, İslam İşbirliği Teşkilatının Cuma günü İstanbulda yapmayı planladığı olağanüstü toplantı başta olmak üzere konuyla ilgili olarak ne gibi adımlar atılabileceğine ilişkin fikir teatisinde bulundukları kaydedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de dün akşam aynı çerçevede bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

‘Netahyahu On Emri okusun!’
 
CUMHURBAŞKANI Erdoğan, “İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun elinde Filistinlilerin kanı vardır ve suçlarını Türkiye’ye saldırarak saklayamaz” açıklamasında bulundu. Erdoğan, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Netanyahu, savunmasız bir halkın topraklarını BM kararlarını ihlal ederek 60 yıldan fazla süredir işgal altında tutan apartheid (ırkçı) devletinin başbakanıdır. Elinde Filistinlilerin kanı vardır ve suçlarını Türkiye’ye saldırarak saklayamaz” ifadesini kullandı. Erdoğan ayrıca, “İnsanlık dersi istiyorsanız on emri okuyun” ifadesine yer verdi.
 
Musevilere Tanrı’nın 10 emri...
 
1) Ben senin tek Tanrınım.
2) Put yapmayacaksın.
3) Tanrının adını boşuna ağzına almayacaksın.
4) Şabat gününde tatil yapacaksın ve o günü kutsal kılacaksın.
5) Anne ve babana saygı göstereceksin.
6) Öldürmeyeceksin.
7) Zina yapmayacaksın.
8) Çalmayacaksın.
9) Yalancı şahitlik yapmayacaksın.
10)Komşunun malına göz dikmeyeceksin, kıskanmayacaksın.
 
 
 

ETİKETLER