İdrar kaçırmaya "manyetik alan koltuğu" ile tedavi

AA |  07 Eylül 2019 Cumartesi - 16:39 | Son Güncelleme : 07 09 2019 - 16:39

Yaygın görülen bir sağlık sorunu olan idrar kaçırma, manyetik dalgalarla kaçırmaya neden olabilen kasların ve sinirlerin uyarılmasına olanak sağlayan "manyetik alan koltuğu" tedavisiyle çözümlenebiliyor.


İdrar kaçırma hastalığına "manyetik alan koltuğu" ile tedavi.Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türkan Akbayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, idrar  kaçırmanın "istemsiz idrar kaçağı" olarak tanımlandığını belirterek, bu durumun  hem kadın hem de erkeklerde çok yaygın görülen bir sorun olduğunu söyledi.
 
İdrar kaçırmanın kadınlarda erkeklere kıyasla daha fazla görüldüğüne  dikkati çeken Akbayrak, "Türk kadınlarında idrar kaçırma sıklığının yüzde16,4 ile  yüzde 50,3 arasında değiştiği gösterilmiştir. İdrar kaçırmanın kadınlarda görülme  sıklığı yaşla birlikte artmaktadır. Erkeklerde görülme olasılığı ise daha yaygın  olarak ileri yaş ve prostat cerrahisi nedeniyle artmaktadır." bilgisini verdi. Akbayrak, idrar kaçırmanın en yaygın olarak, karın içi basıncını  artıran fiziksel efor, hapşırma ya da öksürme sırasında görülebildiğini  anlatarak, şunları kaydetti:  "Bazı kadınlarda ise ani sıkışma hissiyle ilişkili istemsiz idrar  kaçırma durumu da oluşabilir. Buna ek olarak, bu iki tip idrar kaçırma bir arada  da görülebilir.
 
İdrar kaçırma fiziksel, psikolojik ve sosyal kısıtlılıklara yol  açabilir. İdrar kaçırma, utanma duygusuna, kendine olan güvenin azalmasına ve  sosyal aktivitelerde azalmaya yol açabilen önemli bir sağlık sorunudur.  Dolayısıyla, idrar kaçırma, kadınların yaşam kalitesini önemli derecede etkiler.  Bu nedenle, erken dönemde belirtileri ilerlemeden tedavi edilmesi gerekmektedir. Pelvik taban fizyoterapi ve rehabilitasyonu, idrar kaçırmanın  tedavisinde ilk basamakta kullanılması gereken bir tedavi yaklaşımıdır. Pelvik  taban egzersiz eğitimi, ilk tedavi yaklaşımı olmakla birlikte, çok zayıf pelvik  taban kaslarının kuvvetlendirilmesini destekleyen farklı fizyoterapi ve  rehabilitasyon yaklaşımları da mevcuttur."
 
 "Hastaların kıyafetlerini çıkarmasına gerek yok"
 
 İdrar kaçırmada fizyoterapi ve rehabilitasyon kapsamında yeni bir  yaklaşımla tedaviye başlandığını ifade eden Akbayrak, "İdrar kaçırma sorunu,  'manyetik alan koltuğu (ekstrakorporeal manyetik inervasyon) ile tedavi  edilebiliyor." dedi.
 
    Akbayrak, tedaviye ilişkin şu bilgileri verdi:  "Manyetik alan koltuğu tedavisiyle, manyetik dalgalarla pelvik taban  kasları ve sinirleri aralıklı olarak uyarılıyor. Metal bir halkanın çevresinden  elektrik akımı geçiyor ve elektromanyetik bir alan yaratılıyor. Manyetik alan  koltuğu tedavisi, pelvik taban kaslarını elektrik stimulasyonu ile benzer bir  şekilde uyarıyor. Elektromanyetik dalga dokuların içine kolaylıkla geçebildiği  için hastaların kıyafetlerini çıkarmasına ya da organ içine elektrotların  yerleştirilmesine gerek kalmıyor.
 
 Bu manyetik uyarılar, idrarı tutmayı sağlayan kasların fonksiyonunu  iyileştiriyor. Kaslar kuvvetlendirildiğinden, idrar kaçırma sorunu ortadan  kalkıyor. Aynı zamanda, cinsel fonksiyon bozukluklarında ya da dışkı kaçırmanın  tedavisinde de uygulanabiliyor."Tedavinin, her hasta için uygun olmayacağının da altını çizen  Akbayrak, "Manyetik alan koltuğu tedavisinin, rahim içi araç, kalça protezi, kalp  pili olan hastalarda ve kalbinde ciddi aritmisi, vücudunda tümör ya da enfeksiyon  olan hastalarda kullanılmasını önermiyoruz. Tedavi olmadan önce mutlaka detaylı  bir tıbbi muayene yapılmalı, doğru teşhis konulmalı ve idrar kaçırmanın nedeni  belirlenmelidir." uyarısında bulundu.
 
  
 
 

ETİKETLER